Čínská občanská válka skončila před více než sedmdesáti lety. Krvavé vítězství komunistů ale pociťují občané Tchaj-wanu dodnes. Demokratický ostrov, na který tehdy uprchli nacionalisté, je poslední měsíce pod neustálým tlakem. Konflikt navíc podle odborníků znamená problém globálního charakteru.

Druhá čínská letadlová loď zahájila provoz v roce 2017.
Podobný masakr jako při dnu D. Čína má moc dobýt Tchaj-wan, ale za krvavou cenu

V reakci na poslední průlety čínských letounů provedla tchajwanská armáda několik preventivních opatření, včetně nasazení bojových letounů a rádiového varování čínské strany. Zároveň pohyb čínských strojů podle tchajwanského ministerstva obrany monitorují raketové systémy protivzdušné obrany.

Desítky let nenávisti

Rozepře Tchaj-wanu a pevninské Číny panují od čínské občanské války, která vypukla v roce 1927. Poražení nacionalisté se po jejím konci stáhli na ostrov a obě území se začala spravovat odděleně. Komunistická strana Číny, která je stále u moci, ale samosprávný ostrov nikdy neuznala. Naopak ho pořád považuje za součást svého území.

Demokratický ostrov nyní čelí hrozbě vojenského napadení, které hlavní město Číny Peking nevyloučilo. Tlak na Tchaj-wan Čína v posledních letech vyvíjí mimo jiné právě častými přelety vojenských letounů.

V pořadí třetí čínská letadlová loď Fu-ťien byla slavnostně spuštěna na vodu 17. června 2022.
Čína spustila na vodu třetí letadlovou loď. Jde o monstrum, které provokuje USA

Tchaj-wan je v posledních měsících navíc ústředním bodem jednání mezi USA a Čínou. Vhled do problematiky přinesla obranná konference, která se počátkem měsíce konala v Singapuru. Ve svém projevu čínský ministr obrany Wej Feng potvrdil, že jeho země nezávislost Tchaj-wanu neuzná. Také uvedl, že Spojené státy Čína ve sporu považuje za nepřítele. USA totiž podporují demokratický ostrov.

Dále podle CNN zmínil, že Tchajwanský průliv nepatří mezi mezinárodní vody, ale je teritoriálním mořem a ekonomickou zónou Číny. Proplouvání amerických a zahraničních lodí proto prý znamená provokaci a pošlapává čínskou svrchovanost.