Pevninská Čína nezahrnuje Hongkong a Macao. Celkem se v ní koronavirem, který způsobuje nemoc COVID-19, nakazilo 81 394 lidí. Z nich 3295 zemřelo, nová úmrtí byla v pátek tři.

Z nejlidnatější země světa se koronavirus začátkem letošního roku rozšířil do ostatních částí planety. Nyní jsou nejhůře postiženými oblastmi Evropa a Spojené státy. Čína se v obavách z druhé vlny epidemie rozhodla ode dneška nevpouštět cizince přes hranice.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Zákaz se týká i těch cizinců, kteří mají platná víza či povolení k pobytu. Výjimku tvoří podle BBC diplomaté nebo například posádky letadel. Čínské úřady rovněž nařídily čínským aerolinkám, aby v případě mezistátních letů od 29. března zachovaly jen jediný let týdně. Zahraniční aerolinky také mají omezit lety do Číny na jeden týdně; mnohé už ale stejně přestaly do země létat, podotýkají agentury. Lety smějí být naplněny maximálně ze tří čtvrtin.

Čínské úřady dále nařídily opětovné uzavření všech kin v zemi, uvedl deník Guardian. V průběhu posledních deseti dnů se podle listu otevřelo asi 600 ze 70 tisíc čínských kinosálů, návštěvnost ale byla minimální. Důvod nové uzavírky nebyl zveřejněn.

V Jižní Koreji vzrostl počet případů nákazy koronavirem o 146 na 9478. Nové údaje o počtu obětí nebyly publikovány; v pátek jich jihokorejské úřady evidovaly 139.

První úmrtí na koronavirus zaznamenal ropný sultanát Brunej, který se rozkládá na ostrově Borneo a sousedí s Malajsií a Indonésií. Brunej doposud odhalila 115 případů nákazy, z nichž některé jsou spojeny s velkým náboženským shromážděním v Malajsii, kterého se podle úřadů zúčastnilo kolem 16.000 osob.

Počet nakažených v USA přesáhl sto tisíc

Počet nakažených koronavirem v USA přesáhl sto tisíc, uvedla to na svém webu americká Univerzita Johnse Hopkinse. Na celém světě se koronavirem už nakazilo téměř 590 600 lidí, z toho na 130 860 se jich už uzdravilo a téměř 27 tisíc jich zemřelo.

Spojené státy jsou se 100 717 případy nákazy první na světě v tragické tabulce před Itálii, která k dnešku zaznamenala dosud téměř 86.500 infikovaných, z nichž 9134 zemřelo. Itálie tak má nejvíce obětí v této pandemii. V USA zemřelo dosud na 1500 nakažených.

Třetí nejvyšší počet nakažených (na 81 900) zaznamenala dosud Čína, kde se koronavirus SARS-CoV-2 objevil loni koncem roku poprvé a kde nemoci COVID-19, kterou tento koronavirus způsobuje, podlehlo dosud na 3300 lidí. Čtvrté je v tragické bilanci Španělsko, kde se od února dosud nákaza potvrdila u 64 100 lidí, 4858 z nich zemřelo.

Trump zvažuje, že v New Yorku kvůli viru vyhlásí karanténu  
Americký prezident Donald Trump zvažuje, že v New Yorku vyhlásí karanténu, aby zamezil dalšímu šíření koronaviru. Karanténa bude znamenat mimo jiné omezení cestování. Stát New York je nejvíce zasaženým místem v USA, počet nakažených tam stoupl na více než 52 tisíc  a počet obětí vzrostl na nejméně 728. Kromě New Yorku by mohla být karanténa vyhlášena ještě v "New Jersey a určitých částech Connecticutu", dodal Trump.

Karanténa v New Yorku by podle prezidenta měla být krátkodobá, měla by trvat asi dva týdny. Guvernér Andrew Cuomo v reakci na Trumpova slova prohlásil, že "s ním o žádné karanténě nemluvil". "Ani nevím, co by to znamenalo," dodal.

Podle Trumpa by mělo jít o "vynutitelnou karanténu", která omezí cestování, protože Newyorčané jezdí na Floridu a "to nechceme". Jak prezident dodal, raději by k tomuto kroku nepřistupoval, nicméně "nejspíš to bude potřeba".

Počet nakažených v Íránu vzrostl o více než 3000

V Íránu za posledních 24 hodin přibylo 3076 potvrzených případů nákazy koronavirem, počet úmrtí se zvýšil o 139. Země podle údajů ministerstva zdravotnictví eviduje celkem 35.408 případů a 2517 mrtvých. Informovala o tom agentura Reuters. Spolu s novou bilancí z Íránu počet případů nákazy celosvětově překonal hranici 600 tisíc. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse.

Írán i nadále zůstává nejhůře zasaženou blízkovýchodní zemí. Tamní zdravotnictví je však podle prezidenta Hasana Rúháního silné a připravené na případnou eskalaci krize. Hlava státu to dnes oznámila v televizním přenosu.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník