K zavedení opatření došlo poté, co úřady oznámily, že se v základním táboře na severní straně hory během loňského roku nahromadilo 8,4 tuny odpadu. Pokud by se však sečetl i odpad z jeho okolí, celkové množství by dosáhlo až 335 tun. Na jeho následném odklízení se proto muselo podílet asi 200 lidí.

Počet lidí, kteří budou moci použít tibetský základní tábor, byl proto pro tento rok stanoven na maximálně 300, přičemž „horolezecká sezona“ byla omezena pouze na jaro, informoval portál South China Morning Post.

Mount Everest. Ilustrační foto.
Indický manželský pár policistů zfalšoval výstup na Everest. Dostal výpověď

Pro běžné turisty zákaz znamená, že se dostanou pouze ke klášteru Rongbuk, který leží prakticky přesně ve výšce 5000 metrů nad mořem a je tak nejvýše položeným klášterem světa.

Ačkoli většina lidí navštěvuje Mount Everest z nepálské strany, v posledních osmi letech stoupl i počet návštěvníků z čínského základního tábora, který se nachází v Tibetu ve výšce 5200 metrů nad mořem. Ten je oblíbený i proto, že je částečně přístupný autem. Naproti tomu do nepálského základního tábora se dá dostat pouze po takřka dvoutýdenním výstupu.

Výrazný nárůst počtu turistů

Podle Čínského horolezeckého svazu (CMA) se během posledních osm let vypravilo ze základního táboru v Tibetu na vrchol Everestu více než 20 tisíc lidí. Tábor však nepoužívají pouze členové jednotlivých expedic, ale i obyčejní lidé. Jen v roce 2014 ho navštívilo až 59 tisíc turistů, přičemž se většinou jednalo o Číňany. Od roku 2015 nejsou údaje o počtu turistů k dispozici.

Mount Everest
Z Hillaryho výšvihu na Mount Everestu zbyl jen svah, tvrdí horolezci

S výrazným nárůstem počtu návštěvníků se potýká i Jižní základní tábor, který leží v nepálském národním parku Sagarmatha. Zatímco v roce 1973 ho navštívilo pouze 3500 lidí, mezi lety 2016 a 2017 to bylo rekordních 45 tisíc, upozornil portál South China Morning Post. Tento nárůst sice stimuloval místní politiku, zároveň ale vedl k výraznému zhoršení stavu životního prostředí.

Mount Everest je s nadmořskou výškou 8848 m. n. m. (podle starších údajů i 8850 m. n. m.) nejvyšší horou světa. Tyčí se v Mahálangurském Himálaji v nepálském regionu Khumbu na hranici s Čínou, resp. Tibetskou autonomní oblastí. Na nepálské straně je součástí národního parku Sagarmatha, který je zařazen do seznamu světového dědictví UNESCO.

Mount Everest
Z Hillaryho výšvihu na Mount Everestu zbyl jen svah, tvrdí horolezci