Pro obyvatele dvě stě let staré vesnice představoval přibližně dvě hodiny trvající šplh jediné spojení s vnějším světěm. Po vratkých ratanových žebřících, jež jsou známé i pod přezdívkou "nebeské", tak dlouhé roky snášeli i vypěstovanou zeleninu určenou na prodej na tržnici,  po zveřejnění fotografií však úřady zasáhly poprvé a na sráz umístily kovové žebříky se zábradlím. 

Nyní vláda zašla ještě dál a rozhodla, že členové 84 domácností obývající odlehlý útes budou přestěhováni do bytů v nejbližším městě. Podle zpravodajského serveru BBC mají vesničané nově k dispozici bytové jednotky o rozloze 50, 75 či 100 metrů čtverečních - a to v závislosti na počtu členů jednotlivých domácností. Byty disponují moderními kuchyněmi, splachovacími toaletami a samozřejmostí je zavedení plynu i elektřiny. 

Zdroj: Youtube

Podle fotografií zveřejněných v čínských státních médiích byli vesničané z nových bytů nadšení. "Jsem velmi šťastný, že jsem získal dobrý dům," řekl jeden z nich čínské státní televizi CGTN. Jak ale upozornila BBC, ve vesnici A-tchu-le-er zůstalo asi třicet domácností a samotná vesnice by měla být zachována i do budoucna jako turistická atrakce.

Turistická atrakce

Místní vláda má s vesnicí poměrně ambiciózní plány, když mimo jiné plánuje výstavbu lanovky, která bude turisty dopravovat na útes a zpět. Do přeměny vesnice v turistické letovisko chce vláda investovat až 630 milionů jüanů (asi 2,3 miliardy korun), upozornila BBC s odvoláním na čínská státní média.