Úkolem nové družice bude především vyzkoušet technologie, které budou použity pro misi Čchang-e 5, která by měla být vypravena na Měsíc v roce 2017 a měla by se vrátit zpět na Zemi se vzorky měsíční půdy.

Vyslání satelitu určeného k návratu zpět na naši planetu bude vyžadovat, aby stroj vydržel vysoké teploty, které vznikají, když sonda vstupuje do atmosféry Země, připomněla agentura AFP.

Podle čínského Státního úřadu pro vědu, techniku a obranný průmysl byla již družice přepravena do vesmírného střediska v provincii S'-čchuan.

Nefritový králík měl problémy

Loni v prosinci na Měsíci přistál čínský modul Čchang-e 3 s lunárním robotickým vozítkem Nefritový králík. Čína se tak stala po USA a Rusku třetí zemí světa, která na Měsíc dopravila svůj aparát.

Peking označil tuto misi za „naprostý úspěch", Nefritového králíka nicméně trápily mechanické problémy, které pravděpodobně vznikly po jeho nárazu do velkého kamene na povrchu Měsíce. Vozítko, které už vyslalo na Zemi množství fotografií, se nemůže pohybovat. Stále je prý ale funkční, i když jeho činnost slábne.

Dobývání Měsíce je dalším krokem ambiciózního čínského vesmírného programu. Po někdejším Sovětském svazu a po Spojených státech se v roce 2003 stala Čína teprve třetí zemí, která dokázala vlastními silami vynést na oběžnou dráhu kolem Země člověka. Do roku 2020 Peking plánuje umístit na oběžnou dráhu kolem Země vlastní obdobu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a poté vyslat prvního čínského kosmonauta na Měsíc.