Provládní Čínské sdružení vlasteneckých katolíků (CPCA) dnes „vysvětilo“ nového biskupa, a to navzdory kritice Vatikánu. Hongkongský kardinál Joseph Zen tento krok označil za „nelegitimní a hanebný“.

Jde o první vysvěcení biskupa v Číně po téměř pěti letech. Naposledy byli takto uvedení do funkce dva hodnostáři na jaře roku 2006, a to rovněž bez svolení papeže Benedikta XVI.

Informace o tom, že v Čcheng-te v provincii Che-pej se uskuteční vysvěcení Josepha Kuo Ťin-cchaje za biskupa čínské oficiální církve, kterou Vatikán neuznává, vypluly na povrch již v předchozích dnech. Svatý stolec vydal již ve čtvrtek prohlášení, ve kterém vyjádřil znepokojení „nad porušováním svobody vyznání v Číně“.

"Nelegální" církev

Křesťané v Číně se dělí na „oficiální“, kteří patří pod církev kontrolovanou čínskými komunisty a jichž je podle Pekingu asi 23 milionů, a na „nelegální“, jejichž počet je odhadován na 50 milionů.

Místopředseda CPCA Liou Paj-nien upozornil, že podobně jako dnes budou postupně vysvěceni biskupové pro více než 40 diecézí. Vyjádřil přitom „naději“, že Vatikán toto úsilí nakonec podpoří.

Čína a Vatikán přerušily své diplomatické vztahy, když Vatikán v roce 1951 uznal Tchaj-wan. Vztahy se ještě zhoršily po roce 1957, když Peking vytvořil na papeži nezávislou „vlasteneckou“ církev, čímž rozdělil kněží i věřící. Tehdejší papež dva čínské biskupy jmenované Komunistickou stranou Číny exkomunikoval.

Obnovení vztahů s Vatikánem

Obnovení vztahů si údajně přeje jak Peking, který touží zlepšit svou pověst v zahraničí, tak Vatikán. Ten chce, aby několik milionů čínských katolíků uznávalo jako hlavu církve papeže, a přeje si získat pro církev více svobody.

Počet čínských katolíků, kteří zůstali věrní Vatikánu, se odhaduje na tři až deset miliónů a počet věřících hlásících se k „vlastenecké“ církvi na tři až čtyři milióny.