Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na místní média. V roce 2008 po požití mléka s melaminem zemřelo v Číně šest dětí, kontaminované mléčné výrobky se zde však i přes kontroly úřadů nadále objevují.

Čínské úřady podle Reuters nalezly ve čtyřech mlékárenských závodech v provinciích Che-pej, Šan-si a Tchien-ťin příměs melaminu v celkem 103 tunách sušeného mléka. Při vyšetřování bylo zadrženo 41 podezřelých o­sob.

V červenci byly nalezeny kontaminované vzorky sušeného mléka v severozápadních provinciích Kan-su a Čching-chaj. Zjištěná hladina chemického melaminu tam byla až 500krát vyšší než povolují stanovené limity. Od té doby bylo v provincii Čching-chaj zjištěno více než 124 tun kontaminovaného instantního mléka a šest lidí bylo kvůli této věci uvězněno.

V roce 2008 v Číně zemřelo šest dětí po požití mléka kontaminovaného melaminem, dalších více než 300 tisíc onemocnělo. Melamin se běžně používá při výrobě plastů a hnojiv, ale čínští výrobci jej přidávali do sušeného mléka kvůli zvýšení zisku a oklamání inspektorů zkoumajících obsah bílkovin.

Od propuknutí skandálu, který otřásl důvěrou v čínské produkty nejen v Číně samotné, ale i ve světě, Peking slíbil, že zavede přísnější bezpečnostní opatření a zesílí kontroly mléčného průmyslu. Podle AP ale někteří distributoři po více než roce zřejmě usoudili, že přísnost kontrol už polevila a kontaminované výrobky znovu zkoušejí protlačit na trh.