O životy 36 horníků bojovali v úterý již druhým dnem po probdělé noci záchranáři v uhelném dole u města Na-tu na jihu Číny, který v pondělí zaplavila voda.

Dosud vytáhli záchranáři ze zatopené šachty v okrese Tchien-tung v autonomní oblasti Kuang-si Čuang šest mrtvých. Po dalších 36 hornících usilovně pátrali.

Podle agentury Nová Čína pracovalo v šachtě v době neštěstí 56 dělníků. Sedmi z nich se podařilo vyváznout z nebezpečí ihned, dalších 13 horníků vyprostili záchranáři přes noc.

Záchranáři dál čerpali vodu z dolu, až zaslechli volání o pomoc a navázali kontakt s dalšími 12 horníky.

„Jsou uvězněni na místě asi dva tisíce metrů vzdáleném od vchodu. Pro nedostatek kyslíku v úzkých tunelech je pro vyčerpané dělníky obtížné, aby se ven dostali sami,“ řekl nejmenovaný člen záchranného týmu.

Dvanácti žijícím horníkům se pokoušeli záchranáři dopravit jídlo a pitnou vodu, ostatních 24 dělníků zůstává nezvěstných.

Poslední důlní neštěstí je jedním z mnoha v řadě nehod, kvůli nimž se stal čínský důlní průmysl s počtem bezmála čtyř tisíc mrtvých dělníků jen za minulý rok nejnebezpečnějším na světě.

Podle pozorovatelů jsou tomu na vině především rostoucí poptávka po energii a rozsáhlá korupce, které podněcují vlastníky dolů zanedbávat bezpečnostní předpisy ve prospěch rostoucí produkce a vyšších výdělků.

Vedoucí technik dolu v Na-tu Chuang Čao však vyvrací jakékoliv podezření a tvrdí, že ventilace, odvodnění a výtahová zařízení fungovaly podle vládních směrnic.