Čínská policie tři dny před začátkem olympijských her zadržela čtveřici britských a amerických aktivistů za práva Tibetu. Muž a žena z Velké Británie a dva Američané, kteří se hlásí k mezinárodní organizaci Studenti za svobodný Tibet, rozvinuli na sloupech elektrického vedení poblíž nového pekingského stadionu dva obří transparenty s čínskými a anglickými hesly „Tibet bude svobodný“ a „Jeden svět, jeden sen, svobodný Tibet“.

Bezpečnostní složky nápisy odstranily během dvanácti minut poté, co na ně byly upozorněny místními občany, a čtveřice mladých lidí byla zadržena. Zda jsou v cele dosud, zatím není jasné.

Protesty proti násilnému potlačení březnových nepokojů v Tibetu provázejí pouť olympijské pochodně od jejího počátku, nejsilněji se projevily v Paříži, Londýně a San Francisku.

Bezpečnost nadevše

Peking i spolupořádající Šanghaj také před pátečním oficiálním zahájením her stupňují bezpečnostní opatření.

Úřady tak chtějí mimo jiné rozptýlit případné pochybnosti, které mohly vzniknout po pondělním útoku v provincii Sin-ťiang na západě země. Tam při při atentátu, z něhož úřady obviňují místní ujgurské muslimské separatisty, zemřelo 16 policistů.

„Čína se soustředila na vylepšení bezpečnosti a ochrany olympijských zařízení a vesnice, díky tomu je Peking nyní připraven reagovat na jakoukoli hrozbu,“ cituje agentura Reuters z vyjádření mluvčího pekingských her Suna Weida.

Krátce před počátkem sportovního svátku navíc mnozí pochybují, jaký vliv bude mít na zdraví sportovců i návštěvníků her smogem zamořené pekingské ovzduší.

Členové amerického cyklistického týmu tak například v úterý vystoupili na pekingské letiště s černými respirátory na ústech. Podle Mezinárodního olympijského výboru ale takové opatření není nutné. Tato organizace i její americká odnož nicméně vyzvaly Čínu, aby zmíněný čin nechápala jako urážku.