Na první pohled to není poznat – bílé práškové mléko, které pijí kojenci a má být bohaté na proteiny.

Snaha uměle zvýšit množství těchto látek teď ale v Číně místo pomáhání zabíjí. Do mléka pro kojence totiž dodavatelé přidávali melamin – chemikálii, která se používá k výrobě plastů, desek kuchyňských linek a lepidel. Laboratoře už nebezpečnou látku objevily u dvaadvaceti dodavatelů v Číně.

Následky? Tři mrtvé děti, více než šest tisíc přiotrávených a 158 v nemocnicích s velmi vážnými problémy ledvin.

„Těchto 158 dětí je ohroženo na životě,“ přiznaly čínské úřady podle agentury Nová Čína.

Sponzor olympiády

V centru skandálu stojí hlavně výrobky firmy Sanlu Group, přidaly se ale i další: Mengniu, Yashili, Bright Dairy a Yili. Ta byla dokonce sponzorem olympijských her v Pekingu. Všem společnostem dodavatelé přidávali do surovin k výrobě mléka jedovatý melamin. Výrobci přitom práškové mléko pro kojence vyvážejí do celého světa.

Policie už zatkla v souvislosti s případem devatenáct lidí. Jsou obvinění, že chemikálii přidávali do mléčného prášku úmyslně – ve snaze navodit zdání, že je mléko bohaté na proteiny.

Majitelé firem údajně mléko ředili vodou, a aby se to nepoznalo, přidávali do něj právě melamin. Ten obsahuje 66 procent dusíku. Pokud se tedy obsah proteinů stanovoval na základě množství přítomného dusíku, přidaný melamin obsah proteinů zdánlivě zvyšoval.

Kvůli otrávení mléka může pachatelům hrozit až trest smrti, pokud se prokáže trestný čin prodeje toxického a nebezpečného jídla, napsal deník China Daily.

První informace o postižených dětech se v Číně objevily 10. září.

V Hongkongu dokonce vypukla panika. Lékárny i obchody jsou plné matek, které ze strachu o své děti nakupují jen zahraniční kojeneckou stravu.

Místní lékárny musely omezit prodej pro zákazníky z pevninské Číny na maximálně tři balení, aby zajistily, že strava vystačí i pro hongkongské děti.