Tři oběti dále na jihu má na svědomí vichr související s tajfunem. Informovaly o tom čínské sdělovací prostředky, podle nichž je také 60 lidí zraněno, z nich šest těžce.

V jihočínské provincii Fu-ťien je mnoho míst zaplaveno a ohroženo závaly bahna. Stále tam panuje velmi silný vichr o síle 113 kilometrů za hodinu. Podle agentury Nová Čína jsou tam zaplaveny silnice, strženy střechy z mnoha domů a vyvráceny stromy. V provinčním středisku Fu-čou jsou uzavřeny dálnice a na třech letištích byly dočasně zrušeny domácí i mezinárodní lety.

Čínské úřady již evakuovaly před přibližujícím se silným tajfunem na 900.000 osob v jihovýchodní části země.

V Če-ťiangu bylo vedle lidských obětí zničeno též přes 150 domů. "Divný vichr udeřil do všech oken našeho čtyřposchoďového domu a malý domek mé matky srovnal se zemí za jedinou minutu. Bylo to jako hurikán," řekl agentuře Nová Čína osmačtyřicetiletý obyvatel Čang Čung-ling.

Sepat nyní míří na severozápad, do provincie Ťiang-si. Meteorologové vydali varování, podle něhož by mohlo ve Fu-ťienu v příštích třech dnech spadnout 400 milimetrů srážek.

Na jihu a východě Číny tajfun poškodil elektrické vedení, ale podle agentury Nová Čína nebyl tak ničivý, jak se předpokládalo. Materiální škody podle prvních odhadů nepřesáhnou 42 milionů dolarů.

Na Tchaj-wanu a Filipínách, které Sepat zasáhl, než zamířil do Číny, stále prší. Na Filipínách utonuli tři lidé. Záplavami je ohroženo na 500.000 Filipínců. Metropoli Manilu a její okolí stihl dopravní kolaps, úřady a školy fakticky nefungují.

Tchaj-wan bičoval prudký liják a na pobřeží útočily vysoké mořské vlny. Nejméně jeden člověk přišel o život, 27 dalších bylo zraněno. Bez elektřiny se ocitlo 300.000 domácností. Tchajwanská letiště zrušila všechny domácí lety a také spoje směřující k na jih do Hongkongu a dalších destinací v jihovýchodní Asii.

Tropické bouře se vytvářejí v teplých vodách jižního Pacifiku a v létě ohrožují zejména Filipíny, Japonsko, Čínu, Tchaj-wan a Hongkong.