„Odstranili jsme 35 zdrojů záření a umístění dalších 15 máme potvrzené, ale zatím jsme se k nim nedostali,“ řekl novinářům v Pekingu zástupce čínského ministra životního prostředí Wu Siao-čching. „Tři jsou pohřbené v sutinách, dalších 12 je v nebezpečných budovách, do nichž lidé nemohou,“ dodal s tím, že zatím nedošlo k náhodným únikům radiace ani jiných nebezpečných látek.

Podle Wua je v současné situaci klíčové zabránit kontaminaci pitné vody pro oběti zemětřesení.

V oblasti, již otřesy minulé pondělí postihly, se nachází hlavní čínská výzkumná laboratoř nukleárních zbraní, stejně jako několik dalších jaderných zařízení. Navíc se zde podle Wua koncentrují vysoce rizikové průmyslové provozy.
„V Čcheng-tu, Te-jangu, Mien-jangu, Kuang-jüanu, Ja-anu, Mej-šanu a A-pu je více než stovka chemiček,“ jmenoval jen některé z oblastí, které se nacházejí v těsné blízkosti epicentra zemětřesení.

Otřesy si podle posledních zpráv vyžádaly více než 55 tisíc obětí a téměř pět a půl milionu lidí po nich zůstalo bez střechy nad hlavou poté, co se v zasažených provincích zřítilo přes pět milionů budov.

Čínské úřady přislíbily poskytnout na obnovu postižené provincie S‘-čchuan deset miliard dolarů.