Znamená to uvolnění dosud velmi přísných pravidel, jehož cílem je podle expertů omlazení největších ozbrojených složek světa, které čítají 2,3 milionu příslušníků. Informoval o tom čínský tisk.

V Číně existuje povinná dvouletá základní vojenská služba, ale pro velký zájem o službu je armáda již řadu roků sestavena z dobrovolníků a povinné odvody se neuplatňují.

Podle dnešního oznámení čínského ministerstva obrany vojsko nebude nově odmítat rekruty, kteří mají tetování na obličeji nebo na krku, pokud kresba nepřesahuje velikost dvou centimetrů. Ruší se i zákaz piercingu ucha, pokud dírky na náušnice nejsou příliš nápadné.

Propříště mohou do armády také nováčci, kteří mají o 25 procent vyšší váhu, anebo o 15 procent nižší váhu, než je vojenská norma. Nejmenší požadovaná tělesná výška pro vstup do čínské armády je 162 centimetrů. Váha se pak určuje v závislosti na výšce, přičemž nejnižší je 52 kilogramů.

Vzhledem k populaci Číny, která je s 1,3 miliardy nejlidnatější zemí světa, a pracovní vytíženosti venkovského obyvatelstva si armáda mohla v minulosti vybírat a akceptovat pouze zájemce splňující přísné požadavky ohledně výšky a váhy. Automaticky také odmítala kohokoli, kdo se nemohl prokázat dokonalým zrakem nebo u koho byla objevena i malá fyzická vada.

Sedavý způsob života současné mládeže a rostoucí záliba v dobrém jídle ale znamená, že rekruti jsou v horší kondici než dřív

Podle agentury AP v posledních několika letech neprojde základními fyzickými vstupními testy asi 70 procent uchazečů.

Rychle se rozvíjející čínská ekonomika také dnes nabízí širší možnosti uplatnění, takže o službu v armádě není tak enormní zájem jako dřív, ačkoli vojáci kromě slušného platu mají i privilegované postavení v čínské komunistické společnosti a mohou si dělat naději na pozdější kariéru v bezpečnostních službách či v místních vládách.

Zájem o vzdělanější vojáky čínskou armádu přiměl k tomu, že napříště také otevře brány univerzitním studentům, kteří chtějí kvůli vojně přerušit studium. Ročně dostanou navíc 6000 jüanů (17.000 korun) jako příspěvek na náklady na vzdělávání a budou jim držena jejich místa na univerzitách po návratu z vojenské služby.