Čínská Tchaj-čou Zoo má problém. Návštěvníci přišli na to, že nově otevřený výběh s „pandími psy“ neskrývá žádná vzácná plemena, nýbrž chlupaté asijské špice, které si s barvami vzali do parády zaměstnanci.

Otevření nového výběhu oznámila čínská zoo prvního května. Na novou atrakci také vybírala vstupné v hodnotě 2,22 libry, tedy 64 korun. Zájemci si tak zaplatili vstup do pavilonu s obarvenými psy plemena čau-čau ze severní Číny, kteří jsou známí svou načechranou hustou srstí.

Zoo obarvila psy na černobílo a vydávala je za pandy:

Zdroj: Youtube

Videa, jež kolují po čínských sociálních sítích, ukazují dva „pandí psy“, kteří mají podobné černé pruhy, jako mají čínští býložraví medvědi. Prozrazuje je však jejich typické psí chování, jako je vrtění ocasů nebo škrábání se za uchem.

Někteří návštěvníci si kromě poukazování na lež stěžují na to, že se jedná o týrání zvířat. Čau-čau podle nich má kůži náchylnou k chorobám a proto není dobrý nápad ji barvit. „Není to vůbec vtipné, barvit psy, aby přilákali turisty,“ citoval komentář pod virálním videem portál NBC News.

Šestinohá gazela žijící v izraelské Negevské poušti šokovala odborníky:

Gazela. Ilustrační snímek
V Izraeli našli gazelu se šesti nohama. Dokonce má i vlastní stádo

Zaměstnanci zoo se kritice brání. „Lidé si taky barví vlasy. Přírodní barvivo lze použít i na psy, pokud mají dlouhou srst. V zoo nemáme žádné pandy, proto jsem to udělali,“ vyjádřil se mluvčí zoologické zahrady Per Jam Press podle portálu Sky News. Zaměstnanci dodali, že jasně inzerovali, že se jedná o „pandí psy“ a tak nikde neuvedli nepravdivé údaje.

Medvěd, nebo člověk?

Čínské zoo mívají s klamáním návštěvníků problémy. Například se stávalo, že vydávaly psy za vlky, africké kočky nebo tygry. V roce 2023 se spekulovalo o tom, že v Zoo Chang-čou na jihu provincie Ťiang-su se za medvěda malajského vydává člověk v kostýmu. To zaměstnanci zařízení popřeli.

Návštěvníci spekulovali, zda se jedná o medvěda nebo člověka v kostýmu:

Zdroj: Youtube

Byla to reakce na virální video stojícího zvířete, které upřeně sledovalo návštěvníky a jeho svraštělá kůže na zádech vypadala jako shrbený kostým. Zoo tehdy uvedla, že není možné, aby člověk měl na sobě několik hodin kožešinový oblek ve vysokých letních teplotách přesahujících 40 stupňů.

Vždycky chtěl být zvířetem

Velkou oblibu v převlékání se za zvíře má japonský YouTuber Toco, který si nechal na míru vyrobit realistický oblek psa. Za kostým, jehož výroba trvala 40 dní, dal více než 340 tisíc korun. V převleku hnědobílé kolie se už i prošel po ulici, dělal psí agility nebo si hrál v parku.

Zdroj: Youtube

Všechno kolem chlupatého alter ega natáčí na svůj kanál, kde ho sleduje 64 tisíc lidí. Jeho nejúspěšnější video zhlédlo už 7,8 milionu lidí. Na jednom z videí přitom přiznal, že se vždycky přál stát se zvířetem, ale bojí se reakce své rodiny a proto neukazuje tvář.