Čína demokratický Tchaj-wan považuje za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Na diplomatické aktivity tchajwanských představitelů Peking často reaguje vojenskými aktivitami v okolí ostrova.

Tchajwanská prezidentka uvedla, že Čína záměrně zvyšuje napětí, ale Tchaj-pej reaguje obezřetně a s klidem. „Svět vidí, že ve vztazích v oblasti je Tchaj-wan tou zodpovědnou stranou,“ citovala tchajwanská prezidentská kancelář vyjádření Cchaj Jing-wen.

Tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu
Tchajwanský ministr zahraničí Wu: Číně se ubráníme. Učíme se od Ukrajinců

Tchajwanská prezidentka ve středu přiletěla na neoficiální návštěvu Spojených států, kde se sešla s krajany. Ve Střední Americe navštíví Guatemalu a Belize, které patří k pouhým 13 zemím světa, které s Tchaj-wanem udržují diplomatické vztahy. USA jako většina světa respektují politiku jedné Číny.

Dojde ke zhoršení americko-čínských vztahů? 

Při cestě zpět se Cchaj Jing-wen má v plánu zastavit v Kalifornii, kde by se podle očekávání měla sejít s předsedou americké Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym. Peking cestu tchajwanské prezidentky kritizoval a pohrozil zhoršením americko-čínských vztahů.