Těžko ovšem odhadnout, kolik z poslední kategorie by se odhodlalo jít ve stopách čínského páru, který se nechal oddat na plošince připomínající létající koberec pod skleněným mostem v provincii Chu-nan.

Jak napsal zpravodajský server BBC News, novomanželé si ke stavbě zvolili čínský svátek zamilovaných, který připadá na devátého srpna. A přesto, že se houpali 180 metrů nad zemí, pořád se dokázali usmívat do objektivu na svatební fotografie.

Skleněné mosty jsou čím dál tím populárnější – a jen před několika týdny se na stejném mostě nechalo oddat hned pět manželských párů. Ti ale všichni zůstali nohama pevně na skleněné podlaze.

Skleněné chodníky a mosty

Během posledních dvou let už si na čínském soutěživém domácím turistickém trhu více než desítka malebných oblastí vybudovala skleněné chodníky připevněné ke skalním stěnám či překlenující kaňony, aby přilákala víc návštěvníků příslibem poněkud děsivého, ale nezapomenutelného zážitku.

Všechna turistická místa se skleněnými mosty přísahají na jejich bezpečnost. Letos v červnu například třicítka čínských turistů jištěná lany testovala palicemi skleněný most klenoucí se ve výšce 300 metrů nad kaňonem Čang-ťia-ťie v provincii Chu-nan.

Tento skleněný most je nejvyšší a nejdelší na světě a předpokládá se, že inspiroval scény ve filmovém trháku Avatar z roku 2009. Na skleněném mostním panelu se sice pod ranami palic objevily praskliny, ale zůstal pevný – a to i poté, co přes něj přejelo dvoutunové SUV.

Akci zorganizovaly místní úřady jako propagaci i ujištění pro turisty, že skleněné mosty jsou naprosto spolehlivé. Tato důvěra ale byla poněkud otřesena loni v říjnu, když jeden z turistů upustil šálek, pod jehož nárazem popraskal skleněný chodník v pohoří Jün-tchaj; všichni turisté tehdy z místa v panice utíkali do bezpečí.