Rozehnat mraky nad hlavním městem během významných událostí jako při dnešním výročním zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců umějí Číňané už dlouho. Jenže premiér neměl na mysli počasí, ale stále se zhoršující znečištění ovzduší v celé zemi.

Čtěte také: Bílý dům pod českým dohledem. Střeží ho 'maliňáci' z Lejšovky

To je takové, že se z ekologie se stává třaskavé téma. Exhalace, především z oceláren a tepelných elektráren, zabíjejí denně okolo čtyř tisíc obyvatel. Ročně tak umírá v nejlidnatější zemi světa na následky chorob z jedovatého ovzduší přes 1,5 milionu Číňanů. Pro srovnání – je to jako Praha a Brno dohromady. Předseda kabinetu přiznal, že lidé „zoufale doufají v rychlejší pokroky". Vláda uspíší v příštím roce vybavování uhelných elektráren zařízeními na snížení škodlivých emisí stejně jako rozšiřování ener-gie z obnovitelných zdrojů.

VÝDAJE? VLÁDA JE TAJÍ

Jenže může zůstat jen u slibů. Čínská ekonomika neroste tak rychle, jak ukládají stranické příkazy. Místo 6,7 procenta „jen" 6,5. Vedení země na dnešním shromádění přiznalo, že ubere plyn i v navyšování armádních výdajů. Armáda sice dostane o sedm procent víc než loni, ale růst poslední léta zpomaluJe, už druhým rokem je jen jednociferný. Může to být ale jen proklamace. Čína uvádí, že letos dá vojákům 1,3 procenta HDP, kolik to je konkrétně, to letos překvapivě poslancům ministerstvo financí a obrany neprozradilo. The New York Times odhadují letošní armádní rozpočet v porovnání s předešlými na 142 miliard dolarů.

Někteří experti předpokládají, že to může být víc než slibovaných 1,3 procenta HDP. Což by znamenalo i citelné omezení investic do modernizace průmyslu a od-dálení premiérových slibů o ekologickém chování.

Dennis J. Blasko, vojenský odborník a autor publikace Čínská armáda dnes, se však domnívá, že se Říše středu snaží úzkostlivě kopírovat armádní výdaje s vývojem HDP. „Nepřetěžovat ekonomiku vojenským rozpočtem, to je pro ně důležité," uvedl Blasko pro The New York Times.

Asijská velmoc má po Spojených státech druhý největší obranný rozpočet na světě. Ve srovnání s USA je ale pořád ještě čtvrtinový. Přesto se chce Čína v kvalitě a množství zbraní vyrovnat v nejbližším období jak Americe, tak Rusku.

Přečtěte si: Armáda se chystá na možný pokles zájmu o vstup do jejích řad