Katolická církev se podle něj pokouší s problémem vypořádat, ale nevymýtila ho. František uvedl, že jeho předchůdce musel kvůli němu rozpustit celou církevní kongregaci. „Papež Benedikt měl dostatek kuráže k tomu, aby rozpustil kongregaci, která byla na určité úrovni, protože ji prostupovalo zotročování žen - dokonce i ve formě sexuálního otroctví - ze strany kněžích,“ uvedla hlava církve.

Vatikánský tiskový mluvčí Alessandro Gisotti později pro televizní stanici CBS News potvrdil, že papež hovořil o rozpuštění francouzského řádu svatého Jana, který sídlil v obci Saint-Jodard, zhruba 75 kilometrů na západ od Lyonu. Rozpuštěn byl v roce 2005 a až doposud nebyly důvody tohoto rozhodnutí zveřejněny.

Hnutí #MeToo

Problém se podle papeže Františka v církevních řadách objevuje i nadále. K sexuálnímu zneužívání dochází zejména v „určitých kongregacích, hlavně těch nových, a v některých regionech více než v jiných“, řekl Svatý otec.

Zneužívání jeptišek před několika dny odsoudil také vatikánský časopis pro ženy Women Church World. Napsal, že v některých případech musely jít zneužité jeptišky na potrat, proti kterému se katolická církev staví. Podle magazínu přispělo k odhalení některých případů také hnutí #MeToo, které ženy motivuje, aby se se svými příbehy svěřily.