S vysvěcováním žen na kněze to bylo v posledních dnech v anglikánské církvi nahnuté. Praxe, kterou zavedl v roce 1992 arcibiskup George Carey z Canterbury, se ne všem líbila a tak se začalo uvažovat o jejím zrušení.

Diskuze, která se rozpoutala na pondělním zasedání sněmu v britském Yorku, trvala šest hodin. Po ní teprve následovalo hlasování o otázce, co dál. Budou se moci z žen stávat kněží i nadále?

„Pokud ano, my odsud odejdeme,“ hrozilo zhruba 1 300 členů konzervativního křídla. Někteří mluvili dokonce i o rozkolu celé církve. K té se ve světě podle informací listu Le Monde hlásí na 77 milionů věřících.

„Debata trvala šest hodin a atmosféra, která ji provázela, byla velmi napjatá.,“ popsal situaci z místa reportér BBC. Nakonec však převážil hlas liberálů.

Rozhodlo se, že církevní funkce zůstanou ženám otevřené, tak jako v uplynulých letech.

„Je to dobrá zpráva pro církev, pro ženy, ale i pro celý národ,“ komentovala rozhodnutí sněmu Christina Reesová z organizace, která důležitost žen v církvi obhajuje.

První žena byla v Anglii vysvěcena v roce 1994.
Posledním tématem, které společenství církve podobně rozvášnilo, byli homosexuální klerikové.

V roce 2003 byl jeden z nich jmenován biskupem v New Hampshire ve Spojených státech.

Skupina odpůrců tohoto kroku následně vytvořila v Jeruzalémě vlastní odnož.

„Nebudeme přihlížet spirituální dekadenci, která přichází ze Západu,“ vzkazovali tehdy zakladatelé takzvané „církve v církvi“. Dnes tvrdí, že mají vliv na 35 milionů věřících.