Obžaloba uzbeckého přistěhovalce Sayfulla Saipova, jenž se po svém příchodu do USA živil převážně jako řidič nákladních automobilů, čítá dvaadvacet bodů, mezi nimiž nechybí ani obvinění z poskytování materiální podpory teroristickému hnutí Islámský stát. Osm bodů se týká vraždy a celkem ve dvanácti bodech obžaloba mluví o pokusu o vraždu.

Zatím není jasné, zda bude americká prokuratura pro devětadvacetiletého muslima požadovat nejvyšší trest. Prakticky okamžitě po útoku se však pro trest smrti v jednom ze svých příspěvků na twitteru vyslovil americký prezident Donald Trump, který zároveň prohlásil, že Spojené státy nesmí dovolit sympatizantům Islámského státu vniknout na své území.  

Ke zmiňovanému útoku došlo v úterý 31. října, kdy Saipov vjel s pronajatým pick-upem na stezku vyhrazenou pěším a cyklistům, jež vede podél rušné magistrály West Side Highway. Devětadvacetiletý Uzbek, jenž se do USA přestěhoval v roce 2010, během více než kilometrové šílené jízdy zabil osm lidí, z toho jednu Belgičanku, pět Argentinců a dva Američany.

Jeho řádění ukončil až náraz do školního autobusu. Podle očitých svědků Saipov následně vyběhl z vozu a hlasitě arabsky zvolal Alláhu akbar, o chvíli později ho však jeden z policistů postřelil do břicha. Saipov následně vyšetřovatelům potvrdil, že čin spáchal ve jménu Islámského státu a jeho hlavním cílem bylo zabít co nejvíce lidí.