„Budeme mít nově zajištěnou i ochranu tradičních českých značek jako Českobudějovické pivo. Z našeho pohledu je podpis dohody spojen s velkou příležitostí pro firmy automobilového, strojírenského a elektrotechnického průmyslu,“ uvádí místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO).

Jen na clech a netarifních přirážkách by české firmy měly při vývozu do Vietnamu ušetřit skoro miliardu korun. Dohoda prošla včera hlasováním v Evropském parlamentu lehce, poměrem hlasů 401 ku 192. Evropská komise uvádí, že dohoda zajistí lepší dodržování pracovního práva ve Vietnamu, a obsahuje i část, kterou se Hanoj zavazuje k omezení emisí skleníkových plynů podle Pařížské dohody.

Dohoda s diktaturou

EVFTA je po dohodě s Japonskem a Kanadou dalším velkým úspěchem ve snaze EU celosvětově prosazovat volný obchod – v reakci na protekcionismus USA. „Dohoda naprosto odpovídá naší ambici být jako EU globální hráč,“ říká belgický pravicový europoslanec  Geert Bourgeois, zpravodaj dohody v Evropském parlamentu.

I on však připouští, že Unie má ve Vietnamu co do činění s brutální diktaturou. „Jsme velmi znepokojeni případy politických vězňů a zdůraznili jsme vietnamské vládě význam lidských práv,“ připustil i Bourgeois.

„Uvítali bychom, kdyby byly dodržovány závazky týkající se lidských práv ve Vietnamu. Patří sem provádění mezinárodní úmluvy o právech organizovat nezávislé odborové organizace a ratifikace mezinárodních úmluv o svobodě sdružování a zrušení nucené práce,“ uvedla pro Deník Vesna Evans z organizace Člověk v tísni, která ve Vietnamu působí.

„Skutečné dodržování těchto úmluv by samo o sobě nesmírně zlepšilo situaci v oblasti lidských práv ve Vietnamu.“