Dříve přitom uvedl, že vládní koalice je jednotná ohledně rozhodnutí smlouvu vetovat.

Clegg se prý obává, že se Británie dostane ještě více na okraj Evropy a bude izolovaná a marginalizovaná v rámci unie. Poukázal však také na to, že Camerona k tomuto kroku přinutila německá a francouzská neústupnost spolu s tlakem euroskeptických konzervativců.

Svoji původní podporu Camerona vysvětlil dnes britské stanici BBC tím, že sice souhlasil, ale varoval zároveň premiéra telefonicky, že to je špatný tah.

Z prosazování zájmů konzervativní strany a nikoli Británie obvinil Camerona i labouristický stínový ministr zahraničí Douglas Alexander. Zároveň však připustil, že dohoda dosažená v Bruselu pravděpodobně nepřinese stabilizaci eurozóny.

Sarkozy požadavky označil za nepřijatelné

Cameron zablokoval na jednání summitu EU v pátek změny lisabonské smlouvy se zdůvodněním, že její úpravy nejsou v britském zájmu. Jak řekl, snažil se získat ujištění EU o ochraně jednotného trhu a britských finančních služeb. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy tyto požadavky označil za nepřijatelné.

Vicepremiér Clegg jako předseda strany, která tvoří vládní koalici s Cameronovými konzervativci nicméně odmítl, že by liberální demokraté hodlali vládu opustit. Mělo by to podle něj pro Británii v době velké hospodářské nejistoty negativní důsledky.

Čtěte také: Německý tisk: Unie je po summitu už třírychlostní