„Je to moje osobní věc,“ řekl podle BBC osmačtyřicetiletý Wagner ke svému kroku. „Tlak žádný není, nic se nezměnilo,“ dodal na otázku ohledně názorů jeho stranických kolegů na tuto událost.

Na internetových stránkách krajně pravicové AfD se však píše, že „Islám nepatří k Německu“. Členové a podpůrci strany pořádají pravidelně protiislámské mítinky. V loňské předvolební kampani použila strana na svých billboardech obrázky žen v nikábech, tedy muslimských šátcích, které zakrývají celý obličej kromě očí.

Angela Merkelová
Merkelová na Světovém ekonomickém fóru: Izolace není cestou vpřed

V létě 2016 pak AfD například vyzvala k pozastavení práva na azyl pro všechny muslimy přicházející do Německa s tím, že představují bezpečnostní riziko.

Mluvčí strany v Braniborsku Daniel Friese ale trval na tom, že přechod Wagnera na muslimskou víru pro stranu nepředstavuje problém. „Náboženství je soukromá záležitost. Podporujeme právo na náboženskou svobodu,“ řekl Friese.

Německý deník Tagesspiegel nicméně poznamenal, že v zákulisí příklon Wagnera k islámu vzbudil pozdvižení.

Sebastian Kurz a Angela Merkelová
Německo zhodnotí rakouskou vládu podle její činnosti, varovala Merkelová Kurze

Wagner pochází z Ruska a dříve byl členem Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

V loňském roce Wagner zveřejnil video, ve kterém říká, že kdysi kancléřku obdivoval, její rozhodnutí otevřít dveře stovkám tisíců imigrantů v letech 2015 a 2016 se ale ukázalo jako „naprosto špatné“. Wagner tvrdí, že Německo díky tomu „zmutovalo v úplně jinou zemi“.

Wagner byl dříve také zapsán jako člen skupiny „Křesťané v AfD“.

Alternativa pro Německo získala svá první křesla v parlamentu v posledních volbách, když se umístila na třetím místě s 12,6 procenty hlasů.

Syrští uprchlíci v Calais. Ilustrační foto.
Prezident Macron prý nedopustí obnovení tábora Džungle u francouzského Calais