Zschäpeová byla zodpovědná za vraždy osmi Turků, Řeka a německé policistky, ke kterým došlo v rozmezí let 2000 a 2007. Mimo to má její skupina na svědomí také dva bombové útoky v Kolíně nad Rýnem, jež v letech 2001 a 2004 zranily dvacet lidí.
Činnost NSP byla objevena náhodou, a to při vyšetřování nepovedené loupeže, jež nakonec detektivy přivedla až ke členům skupiny. Dlouho předtím se policistům nepodařilo veškeré vraždy objasnit, neboť si je spojovala především s tureckým organizovaným zločinem.
Sama Zschäpeová jakoukoli vinu dlouho odmítala a tvrdila, že hlavními strůjci zločinů jsou zbylí dva členové NSP Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt, s nimiž sdílela byt v saském městě Zwickau. O veškerých vraždách a útocích se prý dozvěděla, až když byly dokončeny.
Ani jednoho z mužů ale policie vyslechnout nemohla, spáchali totiž po zmíněné loupeži v roce 2011 sebevraždu zastřelením, přičemž obvinění bylo vzneseno až o rok později. Jejich ohořelá těla byla později nalezena v bytě, který žena nechala vybuchnout, aby zničila důkazy.
Před soudem stanuli i další čtyři lidé, již čelili menším obviněním v závislosti na tom, jak moc zmíněné teroristické skupině pomáhali. Ralf Wohlleben, někdejší politik z pravicové Národní demokratické strany, dostal deset let. Usvědčila ho zbraň s tlumičem, která byla použita u devíti vražd a kterou mimochodem, jak píše britská BBC, vyrobila jedna z českých firem.
Z dalších obviněných vyfasovali André E. třicet měsíců a Carsten S. s Holgerem G. po třech letech za napomáhání. Posledně zmíněný kdysi Mundlosovi poskytl i náhradní doklady či svůj rodný list, aby jej ochránil před policií.