„Chci nominovat muže, který je navenek kliďas, uvnitř ale hoří pro Ameriku," prohlásil Clinton, jenž si okamžitě získal publikum na sjezdu, které ho pak odměňovalo častým potleskem a ovacemi. Obamu, se kterým v minulosti měl značně chladné vztahy, vylíčil jako muže, který je zárukou opětovné prosperity Američanů; muže, který by měl dokončit rozdělanou práci a který se dokáže přenést přes stranické půtky. Ukázal to podle něj, když do své vlády jmenoval hned několik demokratů, kteří v minulých primárkách podporovali Clintonovu ženu Hillary, včetně jí samotné.

„Demokracie prostě nemusí být krvavý sport, ale čestný podnik," řekl bývalý prezident. Republikánům vytknul, že se jejich strany zmocnilo extrémní křídlo, které je plné nenávisti vůči současnému šéfovi Bílého domu. „I když s republikány často nesouhlasím, nikdy jsem se je nenaučil nenávidět tak, jak krajní pravice, jež nyní tuto stranu ovládá, podle všeho nenávidí prezidenta Obamu a demokraty," podotkl Clinton.

Značnou část svého projevu, který byl do značné míry improvizovaný a připraveného textu se držel jen rámcově, pak věnoval podrobnému vyvracení údajných republikánských nepravd o současném prezidentovi a jeho politice. Američané se podle něj v rozporu s tím, co říkají protivníci demokratů, mají lépe než před čtyřmi lety. Obama, jehož nominaci potvrdili delegáti hlasováním, podle něj zastavil propad ekonomiky a masivní úbytky pracovních míst.

Clinton uvedl, že za posledních 29 měsíců v americkém soukromém sektoru vznikly miliony pracovních pozic. A bylo by jich prý více, kdyby republikáni loni v Kongresu nezablokovali Obamovy plány na podporu tvorby pracovních příležitostí. „Prezident Obama tak vytvořil plus 4,5 milionu míst, republikáni v Kongresu nula," řekl bývalý americký prezident.

Těžko napravitelné problémy

Zároveň uznal, že situace v zemi stále není dobrá, žádný prezident by ale podle něj nenapravil tak vážné problémy za čtyři roky. Obama by proto podle Clintona měl dostat důvěru i v dalším období. Republikáni by podle něj naopak v případě vítězství ohrozili v USA sociální výdobytky včetně zdravotní péče. „Plán prezidenta Obamy snižuje dluh, ctí naše hodnoty a prosvětluje budoucnost pro naše děti, rodiny a zemi," poznamenal Clinton.

Vrátil se i ke svému působení v Bílém domě, které nyní mnoho Američanů považuje za poslední období skutečné prosperity. „Lidé se mne pořád ptají, jakto že jsme dosahovali přebytkových rozpočtů. Jaké nové myšlenky jsme přinesli? Vždycky jim dávám jednoslovnou odpověď: aritmetiku," řekl Clinton.

Právě s aritmetikou podle něj mají problém republikáni. Pokud by splnili své plány daňových škrtů ve výši pěti bilionů dolarů, znamenalo by to podle něj buď odstranění tolika daňových výjimek, že by většině Američanů odvody vzrostly, rozvrácení veřejných rozpočtů, anebo další zadlužení země. Státní dluh USA v současné době činí 16 bilionů dolarů. Výrazně přitom vzrostl během vlády současného prezidenta.

Obama své plány na sjezdu představí v noci ze dneška na pátek SELČ. Podle původních plánů měl mluvit na stadionu amerického fotbalu pod širým nebem. Demokraté ale nakonec jeho projev přesunuli do arény Time Warner Cable, kde se koná celý sjezd. Odůvodnili to obavami z průtrže mračen, podle zlých jazyků ale za tím byl i nedostatečný zájem o prezidentovo vystoupení.

Demokratického sjezdu se účastní 5556 delegátů a 407 náhradníků. Polovinu delegátů, kteří tvoří ženy, 27 procent černoši. Akci také přihlíží kolem 30.000 zástupců médií a zvláštních hostů. Republikáni svůj sjezd měli minulý týden v Tampě na Floridě.