Osmašedesátiletá politička musela v neděli odejít z pietního shromáždění na počest obětí útoků z 11. září 2001 o hodinu dřív. Cestou do přistaveného vozu ztratila rovnováhu a před pádem ji zachránili tělesní strážci.

Videozáznam její indispozice poskytl médiím někdejší hasič původem z Česka Zdeněk Gažda, který se sám označil za jejího stoupence. Na twitteru jeho video vidělo už přes deset milionů lidí, jiné záběry pořízené z opačné strany na videoserveru youtube zhlédly další tři miliony lidí.

"Nikomu jsem tím videem nechtěl ublížit ani pomoct," řekl Gažda Českému rozhlasu. "Šlo mi o to, že kolem mě prošla Hillary Clintonová… Doufejme, že Hillary bude zdravá a pustí se do prezidentských voleb," prohlásil. Spousta lidí mu prý teď vyčítá, že jednal špatně, jiní ho chválí. "Je to 50 na 50. Ale nelituji toho, to patří k životu," řekl Gažda, který žije ve Spojených státech 24 let.

Přestože Clintonové lékaři diagnostikovali zápal plic už v pátek, její tým až do této nedělní příhody veřejnost o zdravotních problémech bývalé první dámy neinformoval. "Prostě jsem si nemyslela, že to bude tak náročné," řekla o nemoci Clintonová, která se kála za to, že ignorovala "moudré rady" lékařů. Ti jí prý již v pátek doporučovali pět dní klidu, což odmítla.

Její oslabené tělo pak nezvládlo více než hodinu, kdy během newyorské piety stála v dusivém vedru a při předčasném odchodu před autem téměř zkolabovala. "Zatočila se mi hlava a na chvíli jsem ztratila rovnováhu, ale hned jak jsem se dostala do auta, když jsem si mohla sednout, zchladit se a napít se, okamžitě se mi udělalo lépe," prohlásila v televizním rozhovoru.

Kritici vyčítají političce známé svou rezervovaností, že se o skutečnou diagnózu s veřejností podělila až pod tlakem okolností dva dny po jejím stanovení. Podle agentury AP informovala jen několik nejbližších poradců. Kdy přesně se do kampaně hodlá vrátit, není zatím jasné, zotavuje se ve svém domě v Chappaqui na severním předměstí New Yorku.