"Máme otevřené dvě až tři komunikační linky do Pchjongjangu," uvedl Tillerson na přímý dotaz novinářů, zdali je jeho rezort se sevrokorejskými představiteli ve spojení. Odmítl však upřesnit, zdali už Spojené státy nabídly Severní Koreji nějaké ústupky. Kim Čong-un sveřepě odmítá jakákoli jednání, která by měla vést byť je k částečnému odzbrojení KLDR.

Přesouvanými střelami mohou být buď balistické rakety středního doletu typu Hwasong-12, nebo mezikontinentální Hwasong-14. Středisko Sanum-dong na severu metropole KLDR se nicméně specializuje na zbraně s nejdelším doletem.

V následujících dnech se uskuteční dvě události, u jejichž příležitosti by mohl Kim rakety odpálit. Desátého října proběhnou oslavy výročí založení severokorejské komunistické strany, 18. října se zase uskuteční celostátní sjezd čínský komunistů, na kterém chce stávající prezident Si Ťin-pching obhájit svůj mandát.

Napětí na Korejském poloostrově dosahuje v uplynulých týdnech kritických mezí. Může za to zejména bezprecedentní severokorejský jaderný test, který vyvolal silné zemětřesení i mezinárodní kritiku. Olej do ohně pak přilila ostrá slova amerického prezidenta Donalda Trumpa na adresu severokorejského režimu. Spojené státy navíc spolu v Jižní Koreou uspořádaly první společné cvičení protivzdušné obrany.