"Komise, která vyšetřuje nehodu nosné rakety Sojuz-FG, nevylučuje ani to, že raketu někdo úmyslně poškodil," napsala agentura bez dalších podrobností.

Kosmonauty podle ní zachránil nouzový systém, který rozpoznal hrozbu včas. O sabotáži ze strany Američanů se hovořilo i v případě vyvrtané díry do vesmírné lodi Sojuz na ISS, ze které unikal vzduch. Ze zprávou tehdy přišel ruský deník Kommersant. Ruští vyšetřovatelé však posléze nic takového nepotvrdili.

Nehoda se odehrála minulý čtvrtek, kdy selhala nosná raketa. Na palubě tehdy byli Američan Nick Hague a Rus Alexej Ovčinin, kteří museli přistát v únikovém modulu v Kazachstánu. Nikdo z nich nebyl zraněn. 

| Video: Youtube

Nedostatečná kontrola?

Incident podle agentury zapříčinila zřejmě nedostatečná předletová kontrola."Buď nebyla správně provedena předletová kontrola, nebo nebyli kontroloři schopni identifikovat poruchu, což vyžaduje změnit postupy," uvedla také agentura. 

Jiný zdroj uvedl, že kvůli skutečnosti, že vypouštěcí ventil nefungoval, boční jednotka "roztrhla skříň a nádrže" druhého stupně a způsobila výbuch. 

Sojuz MS-10 odstartoval z kazašského kosmodromu Bajkonur. První informace o možném problému s se objevily krátce po desáté hodině, kdy posádka hlásila problém při oddělování prvního stupně. Záhy se ukázalo, že Sojuz nemá rychlost nezbytnou k tomu, aby dosáhl oběžné dráhy. Podle NASA selhal pomocný vzletový motor, takzvaný booster. Oba astronauti se poté museli evakuovat v záchranném modulu. Posádka tehdy čelila značnému přetížení (6,7G), ale oba jsou v pořádku. Jejich cesta na Mezinárodní vesmírnou stanici se tak odložila nejspíše o půl roku.

Skupina odborníků už řeší závadu, která to způsobila. Dokud se problém nevyřeší, budou podle vedoucího programů s lidskou posádkou v agentuře Roskosmos veškeré ruské pilotované lety do vesmíru pozastaveny. 

Právě Rusko přitom v současnosti zajišťuje veškerou dopravu posádek na ISS a zpět na Zemi. Příčiny čtvrtečního neúspěchu vyšetří státní komise, oznámil šéf úřadu Roskosmos Dmitrij Rogozin. 
Místopředseda vlády Jurij Borisov rovněž uvedl, že doufá, že NASA "bude tuto situaci řešit s porozuměním".

K podobné situaci došlo naposledy v roce 1975, upozornil web Spacefligtnow. Tehdy po 295 sekundách letu selhala raketa Sojuz 18, která mířila ke stanici Sojuz 4. Posádka sice během sestupu zažila přetížení 21 G, nakonec ale přistála bez problémů.