Ri před reportéry zdůraznil, že Severní Korea nepožadovala úplné zrušení sankcí, ale jen jejich části. Na oplátku nabídla kromě zrušení jaderné továrny v Jongbjonu také trvalé ukončení testů jaderných zbraní a balistických raket. Spojené státy však podle severokorejského ministra požadovaly ještě další ústupky. 

Pokud by přitom Washington sankce částečně odvolal, Severní Korea by mohla za asistence amerických pozorovatelů trvale demontovat všechna zařízení na výrobu plutonia a na obohacování uranu, citovala severokorejského diplomata agentura Reuters.

Spojené státy tak podle něj promarnily příležitost, která se „nemusí opakovat“. Nabídne-li Washington další kolo rozhovorů, pozice Pchjongjangu se nezmění, uzavřel šéf severokorejské diplomacie.

Likvidace zbraní

„Budu vás muset odkázat na to, co pan prezident a ministr Pompeo uvedl na tiskové konferenci v Hanoji,“ odpověděla na žádost o reakci na slova Ri Jong-hoa mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová.

Americký prezident před odletem z Hanoje prohlásil, že rozhovory selhaly kvůli severokorejskému požadavku na zrušení všech amerických sankcí bez toho, aby se KLDR zavázala k likvidaci svého jaderného arzenálu. „Stručně řečeno, chtěli odvolat všechny sankce a to jsme nemohli udělat,“ uvedl Trump.

Severní Korea podle Američanů sice nabídla zrušení továrny v Jongbjonu, ale i nadále by jí zůstaly stávající balistické rakety, jaderné hlavice a zbraňové systémy. Spojené státy navíc podezřívají Pchjongjang, že se v zemi nachází utajovaná zařízení na výrobu jaderného paliva.

Předčasný konec

Trump a Kim zahájili svá jednání v hanojském hotelu Metropole ve středu. Hlavní jednání byla na programu ve čtvrtek, kdy spolu oba státníci hovořili asi půl hodiny mezi čtyřma očima a poté pokračovali v rozhovorech za účasti poradců. Vysoká očekávání, která obě strany od druhého summitu lídrů USA a Severní Koreje měly, však zůstala nenaplněna.