"Myslím, že je smutné, že tady musím protestovat proti stejným věcem jako má babička před 50 lety," pronesla Gauffová ve videu zveřejněném na svém Twitteru, kde je zachycena, jak hovoří k demonstrantům v jejím rodném městě Delray Beach na Floridě. Rozsáhlé protesty, vyvolané smrtí George Floyda, jenž zemřel po policejním zákroku, probíhají už devět dní po celých Spojených státech.

Demonstrace v New Orleans
Snaží se rozdmýchat násilí. Do nepokojů zasahují zahraniční aktéři, míní USA

"Takže tu stojím proto, vážení, abych vám řekla, že se musíme mít navzájem rádi, ať se děje cokoli. A musíme spolu mluvit," uvedla Gauffová.

Gauffová je podle CNN jednou z nejzářivějších mladých hráček na poli profesionálního tenisu. Ve své dosavadní kariéře na okruhu WTA Tour vyhrála jeden singlový a dva deblové turnaje. V rámci okruhu Mezinárodní tenisové federace (ITF) získala do února 2020 jeden titul ve čtyřhře.

Podle svých slov se nyní hodlá zaměřit i na zvyšování povědomí o kampani Black Lives Matter (Na černých životech záleží), v čemž se inspiruje svou babičkou z matčiny strany Yvonne Lee Odomovou, která podle ní prosazovala v roce 1961 v době rasové segregace sjednocené studium bílých a černých v místní střední škole.

Zadržení a obvinění policisté z Atlanty
Další šokující zákrok policie v USA: video zachycuje agresi i použití paralyzéru

Když dvacetinásobný vítěz Grand Slamu Roger Federer zveřejnil 2. června na svém Twitteru černý čtverec na podporu protestů, přispěla mu Cori Gauffová o den později do diskuse podrobným seznamem aktivit, jimiž mohou lidé kampaň Black Lives Matter podpořit. Připojila se také ke kampani "Rakety dolů, ruce vzhůru", kterou odstartoval americký profesionální tenista Frances Tiafoe se svou přítelkyní a již kromě Gauffové podpořily i Serena Williamsová a Naomi Ósakaová.

Podpora americkým demonstrantům přichází i z dalších koutů světa. V Británii se například protestů zúčastnila také herečka Nathalie Emmanuelová, představitelka Missandei z populárního seriálu Hra o trůny. Řada celebrit pak svou účast vyjadřuje alespoň na sociálních sítích. Symbolický černý čtverec zveřejnili kromě Federera například fotbalista Manchesteru City Raheem Sterling, herečka Millie Bobby Brownová, herec Robert Downey Jr. či zpěvačka Pink.

Nejde o první případ zabití

Gauffová dále ve své řeči připomněla, že neoprávněně zabitých afroamerických občanů Spojených států už bylo víc. "Jde o Trayvona Martina. O Erica Garnera. O Breonnu Taylorovou. O věci, které se dějí," uvedla Gauffová na demonstraci.

"Když zabili Trayvona Martina, bylo mi osm. Proč tady musím stát ještě v šestnácti a žádat, aby se to změnilo? Láme mi to srdce, protože bojuji za budoucnost svých bratrů. Za budoucnost svých budoucích dětí. I svých budoucích vnoučat," dodala mladá tenistka.

Trayvon Martin byl sedmnáctiletý černošský středoškolák, kterého v roce 2012 zastřelil v Sanfordu na Floridě osmadvacetiletý koordinátor místní domobrany George Zimmerman (bělošsko-hispánského původu). Martin v Sanfordu dočasně přebýval u svého otce poté, co z předchozí školy v Miami vyloučili kvůli kouření marihuany. Oba jeho rodiče doufali, že přesazením do jiného prostředí dostanou mladíka z vlivu jeho kamarádů, přes něž se dostával k drogám.

Quincy Mason Floyd a Connie Floydová
Děti mrtvého George Floyda promluvily. Zuřícím demonstrantům poslaly jasný vzkaz

Se Zimmermanem se mladík střetl v noci 26. února při návratu domů z obchodu, kde si koupil ledový čaj a balíček cukroví. Zimmerman na něj zavolal policii s tím, že vidí opravdu podezřelého chlapa, který vypadá jako černoch na drogách. Policista, který přijímal hovor, Zimmermana podle záznamu vyzval, ať podezřelého nesleduje, a upozornil ho, že na místo vysílá hlídku. Zimmerman ale neposlechl a chlapce konfrontoval. Oba se pak pravděpodobně začali prát, načež Zimmerman Martina, který nebyl ozbrojen, zastřelil vlastní legálně drženou pistolí. Zdůvodňoval to tím, že mladík se prý po jeho zbrani sápal, na té se však nenašly jiné otisky než Zimmermanovy. Střelec byl obviněn z vraždy druhého stupně, soud ho však v roce 2013 osvobodil.

Eric Garner pak byl Afroameričan, který zemřel v roce 2014 podobně jako George Floyd po nepřiměřeném policejním zákroku, Breonna Taylorová byla zcela bezúhonná a neškodná zdravotní sestra, již zabili policisté omylem střelbou naslepo v jednom z bytů v půlmilionovém městě Louisville, kam vnikli násilím na základě informace, že se v něm má skrývat hledaný muž - jenže si přitom spletli adresu a vrazili do bytu Taylorové.

Americký policista Derek Chauvin obviněný z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda
Smrt George Floyda: Zasahující policista bude obviněn z vraždy druhého stupně

Mladá tenistka Gauffová vyzvala s použitím citátu afroamerického vůdce hnutí za občanská práva Martina Luthera Kinga všechny lidi ve Spojených státech, ať nemlčí.

"Viděla jsem citát doktora Kinga, který řekl, že mlčení dobrých je horší než brutalita zlých. Takže nesmíte mlčet. Pokud se rozhodnete být zticha, volíte stranu utlačovatelů. Posloucháte-li černou hudbu, máte-li rádi černou kulturu, máte-li černé přátele, pak je to i váš boj. Žádám změnu. Hned."