Comey před kontrolním výborem a justičním výborem Sněmovny reprezentantů vypovídal již před více než týdnem a dnes před výbory předstoupil znovu, aby hovořil o vyšetřování ruského role v prezidentských volbách v USA v roce 2016 a také o objasňování kauzy soukromého e-mailu někdejší americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové.

Stejně jako první slyšení se i to dnešní konalo za zavřenými dveřmi s vyloučením veřejnosti. Comey ale na základě dohody se sněmovnou obdrží přepis slyšení, který bude moci podle svého uvážení zveřejnit.

Bývalý ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey
Ruský vliv na volby v USA a soukromá pošta Clintonové. Bývalý šéf FBI vypovídal

"Pověst FBI čelí velkým ranám, protože prezident se svými přisluhovači o něm (FBI) neustále lže," řekl Comey novinářům. Doplnil, že Trump chce celý FBI vypálit a Republikánská strana mu s tím pomáhá. "Jednou budou muset vysvětlit svým vnoučatům, co dnes provedli," dodal Comey.

Trump ho označuje za lháře

"V roce 2016 jsme museli učinit velmi těžká rozhodnutí. A já jsem věděl, že nám to ublíží. Otázkou nyní je, jak omezit škody," řekl Comey. Trump opakovaně Comeyho označuje za lháře a obviňuje ho, že novinářům poskytoval důvěrné informace o vyšetřování. Tvrdí také, že kauzu Clintonové vedl zaujatě a nedovedl ji k soudu.

Odvolaný šéf FBI James Comey.
Rusové mají nejspíš kompro na Trumpa, tvrdí bývalý šéf FBI

Clintonová jako šéfka diplomacie používala pro pracovní účely svůj soukromý e-mail. Skandál se stal velkým tématem jejího volebního souboje o prezidentské křeslo s Trumpem a záležitosti se věnoval také FBI. Ten nakonec vyšetřování uzavřel s tím, že Clintonová žádný trestný čin nespáchala, její chování ale označil za krajně nezodpovědné. Kauza dosáhla vrcholu krátce před volbami v roce 2016, takže Comeyho mnozí demokraté obviňují, že Clintonovou připravil o vítězství.

Vladimir Putin přichází do televizního studia. S volajícími i lidmi ve studiu letos diskutoval již popatnácté.
Putin nabídl v televizní debatě exřediteli FBI Comeyemu politický azyl