Comey před kontrolním výborem a justičním výborem Sněmovny reprezentantů vypovídal již před více než týdnem a dnes před výbory předstoupil znovu, aby hovořil o vyšetřování ruského role v prezidentských volbách v USA v roce 2016 a také o objasňování kauzy soukromého e-mailu někdejší americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové.

Stejně jako první slyšení se i to dnešní konalo za zavřenými dveřmi s vyloučením veřejnosti. Comey ale na základě dohody se sněmovnou obdrží přepis slyšení, který bude moci podle svého uvážení zveřejnit.

"Pověst FBI čelí velkým ranám, protože prezident se svými přisluhovači o něm (FBI) neustále lže," řekl Comey novinářům. Doplnil, že Trump chce celý FBI vypálit a Republikánská strana mu s tím pomáhá. "Jednou budou muset vysvětlit svým vnoučatům, co dnes provedli," dodal Comey.

Trump ho označuje za lháře

"V roce 2016 jsme museli učinit velmi těžká rozhodnutí. A já jsem věděl, že nám to ublíží. Otázkou nyní je, jak omezit škody," řekl Comey. Trump opakovaně Comeyho označuje za lháře a obviňuje ho, že novinářům poskytoval důvěrné informace o vyšetřování. Tvrdí také, že kauzu Clintonové vedl zaujatě a nedovedl ji k soudu.

Clintonová jako šéfka diplomacie používala pro pracovní účely svůj soukromý e-mail. Skandál se stal velkým tématem jejího volebního souboje o prezidentské křeslo s Trumpem a záležitosti se věnoval také FBI. Ten nakonec vyšetřování uzavřel s tím, že Clintonová žádný trestný čin nespáchala, její chování ale označil za krajně nezodpovědné. Kauza dosáhla vrcholu krátce před volbami v roce 2016, takže Comeyho mnozí demokraté obviňují, že Clintonovou připravil o vítězství.