Labouristé možnost druhého referenda nikdy neodmítli, nicméně Corbyn a jeho straník Tom Watson již dříve uváděli, že o podobě dohody by měl rozhodnout lid.

„Nežádám druhé referendum. Doufám, že budeme souhlasit s tím, že nejlepším řešením jsou nové volby,“ řekl Corbyn pro list Sunday Mirror. „Budu ale plně respektovat rozhodnutí konference,“ dodal.

„Pokud strana rozhodne, že chce, aby lidé měli o dohodě konečné slovo, musíme respektovat rozhodnutí našich členů a návrh následně prosazovat,“ řekl místopředseda labouristů Tom Watson pro list Observer.

Poslední povzdech

Tradiční levicová strana má 1050 členů, podle průzkumu YouGov 86 procent z nich chce, aby veřejnost mohla říci o brexitu konečné slovo. Proti je 8 procent straníků.

Například labouristická odpůrkyně druhého referenda Kate Hoeyová uvedla, že hlasování je „posledním povzdechem“ lidí, kteří nikdy neuznali výsledek referenda z roku 2016. Dodala, že pokud se lid opět rozhodne pro odchod z EU, zůstane Británie ve stejné pozici.

Komenátor BBC Iain Watsonon soudí, že pokud vznikne tlak na předčasné parlamentní volby, vznikne tlak i na nové referendum. Je na místě připomenou, že referendum v roce 2016 dopadlo velmi těsně, pro brexit se vyslovilo 51,89 procenta Britů, proti 48,11. Například ale lidé ve Skotsku hlasovali pro setrvání v EU.

Premiérka Mayová je nyní pod pod silným tlakem, jelikož lídři EU na summitu v Salcburku nepřijali její návrh na podobu brexitu.