Podle deníku The New York Times (NYT) v pátek v zemi se zhruba 330 miliony obyvatel přibylo 81 732 nahlášených případů infekce koronavirem. Univerzita Johnse Hopkinse hlásí dokonce téměř 120 tisíc nových nákaz, v předchozích dnech ovšem uváděla nižší počty než NYT. U obou zdrojů byl páteční přírůstek tím nejvyšším za posledních asi pět měsíců.

Denní součty na úrovni celých USA rostou asi tři týdny a stále jsou výrazně nižší než na vrcholu zimní vlny epidemie. Některé státy už ale evidují hodnoty blízko těch rekordních a podle šéfky amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenské se "některé nemocnice v některých oblastech" dostávají na hranici svých možností.

Antigenní testování na covid-19
V pátek přibylo v Česku 192 případů covidu, o pětinu méně než před týdnem

Nápor zažívají nemocnice na Floridě, odkud je za pátek hlášeno 27 500 nových případů nákazy. Po čtvrtku tam evidovali 6249 hospitalizovaných pacientů s covidem-19, což byla skoro pětina bilance pro celé USA, ačkoli obyvatelé tohoto jihovýchodního státu tvoří asi patnáctinu americké populace. V pátek také Florida ohlásila 148 nových úmrtí souvisejících s koronavirem, což byl nejvyšší denní součet od března.

Problémy mají i další jižní státy jako Louisiana, Arkansas a Nevada, kde je proočkovanost obyvatelstva výrazně pod americkým průměrem. Louisiana na konci pracovního týdne evidovala za posledních sedm dní 52 potvrzených nákaz na 100 tisíc obyvatel, což z ní činilo oblast s jedním z nejvyšších výskytů infekcí na celém světě.

Testování na covid-19, ilustrační foto.
Běžné antigenní testy odhalí covid jen v asi 43 procentech případů, uvádí studie

Nejmenší podíl plně naočkovaných obyvatel hlásí ze všech amerických států Alabama, která také eviduje prudký růst statistiky nakažených. "Nové případy covidu jsou kvůli neočkovaným lidem," řekla v pátek místní republikánská guvernérka Iveyová. Obyvatele, kteří si zatím z jakýchkoli důvodů nenechali vakcínu proti covidu-19 podat, poměrně tvrdě kritizovala a vzkázala jim, že si vybírají "hrozný životní styl".

"Udělala jsem všechno, co umím. Můžu vás k něčemu pobízet, ale nemůžu vás donutit, abyste se o sebe starali," prohlásila.