Novou variantu objevil tým vědců Kyperské univerzity pod vedením profesory biověd Leondiosa Kostrikisa, informuje agentura Bloomberg. Stejný vědecký tým i vymyslel název varianty, deltakron. „V současnosti existují koinfekce omikronem a deltou. A našli jsme tento kmen, který je kombinací obou zmíněných variant," uvedl Kostrikis pro Sigma TV.

Z covidového oddělení Městské nemocnice v Čáslavi.
PŘEHLEDNĚ: Co se už ví o omikronu a jaké má příznaky. Testy obejít nedokáže

Dosavadní výsledky ukazují, že převažuje u lidí, kteří museli být s nemocí hospitalizovaní. Zatím je ale objev příliš čerstvý na to, aby vědci dokázali říct, zda je nová varianta infekčnější, nebo zda způsobuje horší průběh nemoci. „V budoucnu uvidíme, jestli u této varianty převládne delta nad omikronem nebo naopak," vyjádřil se Kostrikis.

Podle něj ale deltakron nebude mít výraznější dopad na vývoj celé pandemie, protože tuto variantu zřejmě vytlačí omikron.

Očkování proti covidu u dětí
Omikron a děti: Jsou na něj náchylnější, projevuje se i velmi těžkým kašlem

Od počátku koronavirové pandemie už vědci po celém světě zachytily téměř desítky různých variant covidu, většina jich ale postupně vymizela. Byly vytlačeny jinými, dominujícími variantami.

Podle některých vědců ovšem zprávy o deltakronu nejsou pravdivé. Jak uvádí americká stanice CNBC, podle těchto vědců ve skutečnosti žádný deltakron neexistuje, a jeho nález byl laboratorní chybou. Například odbornice na infekční nemoci Krutika Kuppalli, která spolupracuje se Světovou zdravotnickou organizací na twitteru uvedla, že deltakron je omylem a jde o „laboratorní kontaminaci vzorků delty s fragmenty omikronu".