"Zhluboka se nadechni a pak dlouze vydechni, dokud nebude v plicích žádný vzduch," říká asistentka v testovací hale desetiletému Alexandrovi. Ten přišel na test poté, co se jeho třída dostala kvůli covidu do karantény. "Bylo to lehké," řekl poté chlapec. 

O experiment, který nese název CovidAir mají lidé velký zájem a líbí se jim. „Je to rozhodně mnohem lepší, než si strkat do nosu štětec na láhev," říká například dvaadvacetiletá Jennifer Gaffinová. Zájem potvrzuje i doktor Alexandr Gaymard, virolog, který je za projekt zodpovědný.

Očkování proti covidu
Rok s koronavirem: Trumf vědy, výzkumu a výroby

"Za měsíc fouklo do tohoto přístroje, který je napojen na zařízení velikosti ledničky, více než 2800 lidí," říká. K potřebnému dokončení klinické studie však bude zapotřebí dvakrát tolik vzorků. 

„V screeningovém centru je nyní docela rušno, proto bychom měli cíle dosáhnout do konce června,“ doufá doktor Gaymard. Speciální stroj je podle Gaymarda schopen identifikovat molekuly přítomné ve vzorku vzduchu, a pomocí hmotnostního spektometru odhalit covid.

Graf vyhodnotí počítač

"Odděluje a zkoumá molekuly, které vydechujete," vysvětluje Gaymard. "Poté vytvoří graf, který vyhodnotí počítačový program," dodává. Technologie hmotnostní spektrometrie se používá zejména při analýzách prostředí k detekci nebezpečných částic ve vzduchu.

Účastníci experimentu podstupují zároveň i PCR testy, aby bylo možné oba výsledky porovnat v laboratoři. Pokud se tento způsob osvědčí, výrazně to ulehčí testování. Na výsledek si totiž lidé počkají pouze jednu až dvě minuty.

Zdravotníci ve Wu-chanu převážejí pacienta s koronavirem.
Covid v Asii řádil už před 25 tisíci lety, tvrdí studie. Vědci našli důkaz

Tato technologie by pak mohla nalézt využití na mnoha místech - od sportovních či kulturních akcí až po letiště či u vstupu do nemocnic. "Bylo by to velmi užitečné zkrátka na všech místech, kde je nutné mít výsledky rychle," shrnuje Gaymard. Není tak potřeba žádné laboratoře.

Spolehlivost?

Gaymard připomíná, že z experimentu, který zatím trvá pouze měsíc, nelze ještě vyvodit pevné závěry. Avšak vyhlídky jsou více než slibné. "Předběžné výsledky získané loni u pacientů s covidem v lyonské nemocnici Croix-Rousse ukázaly 95procentní spolehlivost ve srovnání s testy PCR," říká vědec. 

Výzkum COVIDAir provádí konsorcium vědců z Institutu infekčních chorob v Lyonu, z Institutu pro výzkum katalýzy a životního prostředí (IRCELYON) a také z Ústavu analytických věd (ISA). Závěry výzkumu by měly být zveřejněny do konce roku.