Náměstek starosty Che Šigang uvedl pro CNN, že v turistickém městě San-ja kvůli covidovým opatřením zůstalo asi osmdesát tisíc turistů. Všichni, kteří se v současné době v luxusním letovisku nacházejí, nesmějí od sobotní 18. hodiny místního času opustit provincii Chaj-nan, která zahrnuje celý ostrov.

Uvízlí turisté musí v San-ja zůstat sedm dní a před odjezdem absolvovat pět testů na covid. Omezení začala platiti v době vrcholící letní turistické sezony v ostrovní provincii, která je pro své písečné pláže, tropické lesy a luxusní hotely často přezdívaná čínskou Havají. Podle údajů společnosti Variflight bylo v sobotu zrušeno více než osmdesát procent letů ze San-ja. Podle čínské státní televize CCTV neodjel z ostrova ani jeden vlak.

| Video: Youtube

Čínská podnikatelka Jang Pchingová si pobyt v oblíbené destinaci zarezervovala již loni. Spolu s manželem a dítětem se ubytovala ve čtyřhvězdičkovém hotelu. Rodina se těšila na moře, pláž a místní speciality. Nyní musí jíst na hotelovém pokoji pytlíkové polévky, aby ušetřila kvůli nucenému prodlouženému pobytu. „Je to nejhorší dovolená v mém životě,“ řekla žena britskému bulvárnímu plátku Mirror.

Představitelé města uznávají, že turistům kvůli jejich opatřením vznikly nepříjemnosti. Proto přislíbili, že se budou snažit vzniklé problémy řešit, včetně zjednodušeného zrušení cestovních rezervací či nabídky polovičních slev na pobyty v hotelech pro všechny, kteří v letovisku uvízli.

Rekordní počet nakažených

Podle místních úředníků bylo město rozděleno na zóny s vysokým a středním rizikem, přičemž kontrolní opatření se liší v závislosti na stupni rizika. Celé letovisko je ale považováno za „staticky řízené“, což je oficiální čínský termín pro razantní epidemiologickou uzávěru.

Ve zprávě provinčních zdravotnických orgánů se uvádí, že v San-ja, které leží na jižním cípu čínského ostrova Chaj-nan, bylo od 1. srpna do sobotní půlnoci zaznamenáno 827 nakažených nemocí covid-19, z toho 240 potvrzených případů a 173 bezpříznakových infekcí. Čína počítá symptomatické a asymptomatické případy zvlášť. Sobotní čísla tak učinila z ostrovní epidemie nejzávažnější případ v zemi v tomto konkrétním dnu.

V ohnisku nákazy zjistily zdravotníci vysoce přenosnou subvariantu koronaviru Omicron BA.5.1.3, která se podle nich na ostrov rozšířila prostřednictvím kontaktu se zahraničními obchodníky s mořskými plody v místním rybářském přístavu.

| Video: Youtube

CNN s odkazem na čínská média informovala o celoprovinčním testování pro všech deset milionů obyvatel. Případy infekce totiž byly hlášeny i v jiných částech ostrova. V Tan-čou již úřady zavedly částečný lockdown pro zhruba milion obyvatel. Také úřady ve městě Čchiung-chaj v neděli oznámily řadu opatření, uzavřely většinu podniků, které nejsou ekonomicky důležité, a nařídily půl milionu obyvatel, aby zůstali doma, a ven chodili jen pokud to bude nezbytně nutné.

Nejnovější opatření přicházejí v nepříznivé době, kdy se čínská ekonomika potýká s přísnou politikou „nulové nákazy", jejímž cílem je potlačit šíření nemoci covid-19 prostřednictvím lockdownů, hromadných testů a přísných hraničních kontrol.