Svůj podíl na činu dvaadvacetiletý zloděj dlouhou dobu odmítal, minulý týden se však během soudního líčení ke všemu doznal. Svědčila proti němu i skutečnost, že policisté našli na místě krádeže stopy s jeho DNA.

Zbylí podezřelí, kteří byli v souvislosti se zmizením klenotů také zadrženi, jsou v tuto chvíli teprve vyslýchány.

Klenoty se našly v popelnici

Soudní proces byl během tohoto měsíce dočasně přerušen, neboť ukradené klenoty, respektive jejich část byla nalezena v jednom z předměstí švédské metropole Stockholmu. Policejní hlídka je objevila 5. února v popelnici, na níž byl umístěn nápis „bomba“.

Klenoty, konkrétně pak dvě královské koruny posázené drahokamy a perlami, královská jablka a žezlo, pocházejí ze začátku sedmnáctého století. Patřily tehdejšímu králi Karlu IX. a jeho manželce královně Kristině.

Velice vzácné, ale neprodejné

Zloději je ukradli za bílého dne, a to ze skleněných vitrín, které byly zajištěny poplašným zařízením. Jejich odhadovaná cena činí v přepočtu přibližně 160 milionů korun, avšak jako takové jsou v podstatě neprodejné, neboť je zle podle expertů velice snadno identifikovat.

To ostatně televizi SVT již dříve potvrdil i biskup Johan Dalman: „Kdo je ukradl a myslel si, že je prodá přes ebay, udělal velkou chybu.“