Běženci, kteří žili v dánském azylovém táboře, se nejdříve vydali do Kodaně, odkud vypluli do Švédska, kde chtěli požádat o azyl. Krátce poté se ale jejich loď potopila a dva migranti dopluli na řídce obydlený dánský ostrov Saltholm. Zde si jich všimli místní, kteří zavolali pobřežní stráž. Ta je krátce poté našla opět v moři, protože se pokoušeli doplavat na umělý ostrov Peberholm, který byl vybudován k propojení mostu přes úžinu s navazujícím tunelem. Zmíněná dvojice se nakonec vrátila na Saltholm. Mezitím k Peberholmu doplaval třetí migrant a čtvrtého z moře zachránila helikoptéra.

Pátrání po běžencích bylo podle dánských médií rozsáhlé, povoláno bylo několik lodí, helikoptér i potápěčů. Úřady původně vycházely z toho, že na moři ztroskotalo šest lidí, což se ale později nepotvrdilo. Dánská mutace zpravodajského serveru The Local upozornila, že teplota vody v úžině klesá i k osmi stupňům Celsia.

Mezi Dánskem a Švédskem byly kvůli uprchlické krizi opět zavedeny hraniční kontroly, jejichž cílem bylo omezit příval žadatelů o azyl. Řada migrantů se proto snaží při cestě do Švédska vyhnout kontrolám, několik desítek lidí se například pokusilo přejít most mezi Kodaní a jihošvédským Malmö, další běženci se zase pokoušejí na trajekty proniknout v podvozcích nákladních aut. Loni v prosinci švédská média informovala o případu, kdy se pět lidí přeplavilo do Švédska na gumovém člunu.

Švédsko, které má 9,8 milionu obyvatel, za loňský rok přijalo více než 163.000 žadatelů o azyl.