Čtyři nájemné zabijáky jsme zabili, dva jsme dostali pod kontrolu. Tři policisty, kteří byli drženi jako rukojmí, jsme osvobodili," řekl v televizi policejní šéf Léon Charles. "Policie s útočníky nadále bojuje. Zabijeme je, nebo je zajmeme," dodal.

Vedení Haiti se po smrti prezidenta ujal premiér Claude Joseph, který vyhlásil na dva týdny výjimečný stav, na bezpečnost v zemi tak dohlíží armáda. Joseph také uvedl, že prezidentova manželka se nachází mimo ohrožení života.

Moïse v pondělí pověřil sestavením nové vlády lékaře a bývalého ministra Ariela Henryho. Ten agentuře AP a místnímu tisku řekl, že se považuje za premiéra země a pokračuje v sestavování nové vlády. O ní chce jednat s Josephem, který by se v ní měl stát ministrem zahraničí.

Vlajka Haiti - ilustrační foto
Atentát na Haiti: Neznámí útočníci zastřelili prezidenta Moïseho

Atentát se stal ve středu v prezidentově soukromé rezidenci v metropoli Port-au-Prince. Podle haitského velvyslance v USA za vraždou stojí profesionální komando, které vystupovalo jako agenti americké Agentury pro potírání narkotik (DEA). Z jakých popudů nebo na čí pokyn ozbrojenci jednali, zatím není jasné. Podle Josepha mluvili španělsky a anglicky.

Moïse čelil během své vlády řadě protivládních protestů kvůli zhoršující se ekonomické situaci i nepotrestané zpronevěře státních peněz za bývalého vedení země.

Americký prezident Joe Biden ve středu vraždu odsoudil, stejně jako generální tajemník OSN António Guterres.

Papež František označil smrt prezidenta za krutou vraždu a uvedl, že se modlí se za prezidentovu manželku. Haitští biskupové rovněž čin odsoudili a dodali, že násilí Haiti "nepomůže se dostat z politické krize".

Jovenel Moïse, prezident Haiti
Nepřítel lidu Jovenel Moïse: Neoblíbený prezident Haiti byl brutálně zavražděn

Podobně se vyjádřila i Rada bezpečnosti OSN, která ve společném prohlášení rovněž vyzvala všechny strany, aby "zachovaly klid, byly zdrženlivé a vyhnuly se jakýmkoliv činům, které by ještě prohloubily nestabilitu". Prohlásila rovněž, že pachatelé činu musí být předvedeni před spravedlnost. Rada bezpečnosti dnes o situaci na Haiti povede mimořádné jednání za zavřenými dveřmi.

S Josephem ve středu hovořil šéf americké diplomacie Antony Blinken a zavázal se spolupracovat s haitskou vládou na zajištění míru a bezpečnosti v zemi, oznámilo americké ministerstvo zahraničí.

Dominikánská republika vzhledem k vývoji uzavřela hranici se svým sousedem a posílila v jejím okolí bezpečnost. Přes 380 kilometrů dlouhá hranice protínající ostrov Hispaniola, jenž spolu obě karibské země sdílí, byla uzavřena s okamžitou platností, oznámily dominikánské úřady.