Podle agentury Reuters je to nejmenší důvěra v americkou vládu za posledních 50 let. Američané podle průzkumu nevěří, že vláda dokáže vyřešit největší potíže země. Kromě toho mají pocit, že kabinet zasahuje do problémů, které by se měly řešit na místní úrovni.

"Vláda se příliš plete do mých záležitostí. Byl to problém už před (prezidentem Barackem) Obamou, ale on to určitě nepomáhá napravit," citovala agentura AP Cindy Wantoovou, která podporuje demokraty. Wantoová navíc kritizovala politiky za to, že lžou lidem. "Slibují, aby byli zvoleni, ale když zvoleni jsou, nic z toho neplní," řekla.

Na malé důvěryhodnosti kabinetu se podle průzkumu podepsala zejména ekonomická nestabilita země. Neprospívají jí ale ani vyhrocené stranické spory v Kongresu. K negativnímu vnímání vlády přispěla i zdravotní reforma, kterou Obama v březnu prosadil a která podle řady Američanů příliš rozšířila vliv státu na zdravotní sektor.

Podle AP se může nedůvěra ve vládu projevit v listopadových volbách do Sněmovny reprezentantů a do třetiny Senátu. Pro demokraty by totiž v současné atmosféře mohlo být obtížnější obhájit svá křesla a tím i většinu v obou komorách Kongresu.

Představitelé demokratů i republikánů ale přiznávají, že za pokles důvěry můžou obě strany. "Je tu příliš stranického hašteření na to, abychom dokázali řešit ty problémy, jejichž řešení po nás lidé vyžadují," řekl republikánský senátor Scott Brown.

Důvěra ve vládu v USA plynule klesá od roku 1958, kdy se podobné průzkumy konaly poprvé. Tehdejšímu kabinetu prezidenta Dwighta Eisenhowera přitom věřilo 73 procent Američanů.