Zároveň se podle úřadů kvůli počasí a potížím s dopravou zpomalily dodávky pomoci asi pěti tisícům postižených lidí. Humanitární skupiny si navíc stěžují na chaos při organizaci pomoci. Situace se stává kritickou, řekl Barry Coates, výkonný ředitel novozélandské pobočky organizace Oxfam.

"Je zřejmé, že v příštích týdnech bude zásadní přístup k pitné vodě a hygienickým zařízením, jelikož již dostáváme hlášení o nemocech přenášených vodou," řekl Coates.

Ve středu měly opustit přístav v metropoli Honiaře tři lodi s humanitární pomocí, na nejvíce postižený západ země ale vyplula kvůli nedostatku potřebného materiálu jen jedna. Ve městě Gizo, metropoli nejvíce zasažené oblasti, je navíc nedostatek lodí, které by mohly humanitární pomoc převážet na četné ostrůvky v okolí. Právě tam lidé dosud žádnou pomoc nedostali.

Přívalová vlna, kterou vyvolalo zemětřesení o síle kolem osmi stupňů Richterovy škály, zasáhla západní pobřeží Šalamounových ostrovů. Na desítkách ostrovů této země, která leží 2575 kilometrů na východ od Austrálie, žije na 500.000 obyvatel.