Podle agentury AP dvě z obětí přišly o život kvůli sesuvům půdy, další mrtvý se našel na pobřeží. Čtvrtou obětí je podle novozélandské stanice RNZ dítě, jehož tělo policie nalezla ve středu brzy ráno SEČ. Ministr pro zvládání nouzových situací Kieran McAnulty navíc připustil, že počet obětí nemusí být konečný.

Auta projíždějí zaplavenými silnicemi ve městě Whangarei na severu Nového Zélandu 12. února 2023 před příchodem bouře Gabrielle
Na Nový Zéland se žene bouře Gabrielle. Aerolinky zrušily lety

„Policie může potvrdit, že je mnoho pohřešovaných lidí v oblastech Hawke's Bay a Tairawhiti,“ informovala stanice RNZ. Podle ní policie obdržela zhruba 1400 oznámení o lidech, se kterými se nedokáží spojit jejich blízcí. Jednoho člověka se však může týkat více hlášení.

Podle stanice BBC v oblastech postižených cyklonem Gabrielle žije zhruba třetina populace Nového Zélandu, který má přes pět milionů obyvatel. V úterý vláda vyhlásila stav nouze, který by měl umožnit rychlejší a snazší poskytnutí pomoci. Stalo se tak teprve potřetí v dějinách samostatného Nového Zélandu.

Zcela odříznuté od světa 

Podle ministra se od úterka záchranářům podařilo odvézt do bezpečí 300 lidí, kteří kvůli stoupající vodě čekali na záchranu na střechách svých domů. Na 140 tisíc domácností je stále bez proudu, někde nefunguje ani telefonní spojení. Mnoho obcí je nadále zcela odříznutých od světa. Sesuvy půdy také poškodily mnoho silnic, a to včetně hlavních tahů.