Čas všechno zahladí, doufal možná Vladimir Putin, když se právě před pěti lety rozhodl k nevratému kroku, připojení okupovaného Krymu k Rusku. Bylo to poprvé v poválečných dějinách Evropy, kdy nějaký stát vojensky okupoval a pak k sobě připojil území jiného státu.

Válkou zmítané území na ukrajinském Donbasu
Ukrajinci jsou stále chudí. Válka pouští zemi žilou

Po roce 1990 se sice Rusko přímo či nepřímo podílelo na několika válečných konfliktech, například v Moldávii a Gruzii, a vytvořilo zde loutkové státečky. Ale do momentu připojení Krymu nikdy neudělalo z okupovaných území část Ruska.

Pokud se Putin domníval, že během několika let se svět s okupací a anexí Krymu smíří, tak se zmýlil. Ukázalo to včerejší prohlášení Severoatlantické aliance i ministrů zahraničí Evropské unie. Ti nejen odmítli jednoznačně akceptovat ruskou okupaci a anexi, ale také kritizovali kroky ruských úřadů na anektovaném území.

UKRAJINA MÁ PODPORU

„Nebyl to žádný formální bod. Ukrajina má naši plnou podporu,“ uvedla šéfka unijní diplomacie Federicy Mogheriniová. „Budeme pokračovat v naší politice neuznání nezákonné anexe. Krym je Ukrajina,“ uvedla Mogheriniová po zasedání šéfů unijních diplomacií.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček
Ministr Petříček: Ukrajině můžeme nabídnout i L-39NG

Nejde ale jen o samotné nezákonné připojení Krymu k Rusku, ale také o okupační režim, který tam Rusko nastolilo. „Obyvatelé poloostrova čelí systematickým omezením svých základních svobod, jako jsou svoboda vyjadřování, svoboda vyznání či právo se svobodně sdružovat,“ uvedla šéfka unijní diplomacie a dodala, že nejvíce se to týká tamní menšiny Krymských Tatarů.

„Mezi členskými státy Evropské unie se při jednání o Krymu neobjevil žádný rozpor,“ řekl k tomu český ministr zahraničí Tomáš Petříček. „Rusko musí respektovat teritoriální celistvost Ukrajiny,“ dodal šéf diplomacie. Podle něho je shoda i na pokračování a dalším přitvrzování sankcí vůči Rusku. Ty týkající se Krymu pak tvoří zvláštní, nejtvrdší část.

TEĎ BĚLORUSKO?

Na Krymu kvůli sankcím dnes nezaplatíte světovými platebními kartami, evropské turistické kanceláře tam nesmí vozit turisty. Mnoho ruských činitelů, kteří se na anexi podíleli, nesmí do zemí EU.

Krym sice přišel prostřednictvím sankcí Rusko na miliardy dolarů, ale zároveň obrovsky zvýšil popularitu Putina. Po pěti letech, jak píše německý server DW, popularita Putina kvůli ekonomické stagnaci Ruska opět poklesla. Jak varují někteří ruští komentátoři, nyní se Putin možná pokusí si zvýšit popularitu anexí Běloruska.

Viktor Janukovyč
Janukovyč je vlastizrádce. Ukrajinský soud ho poslal na 13 let za mříže