„Jeho svatost je pozvána do několika zemí, ale zrušila návštěvy kvůli svému věku, “ uvedl mlučí Sonam Dagpo. "Vůdce je vyčerpaný po dlouhých letech učení, proto byly některé cesty zrušeny,“ dodal s tím, že je jinak zcela zdráv.

Během posledních desetiletí Dalajláma šířil myšlenky budhistického učení po celém světě. „Obecně ceremonie na těchto cestách trvají jen pár hodin, během návštěv ale vykonává dlouhá sezení, při kterých vyučuje až sedm dní, což už dělá poslední dobou méně,“ vysvětlil Dagpo.

Do řady zemí ale přestal jezdit kvůli politickému tlaku z Číny, která v Tibetu tvrdě postupuje proti svobodě slova, omezuje jeho kulturní autonomii a pošlapává lidská práva.

Minulý rok 14. Dalajláma navštívil osm zahraničních měst, v roce 2016 šestnáct a rok předtím pouze jedenáct.

Bývalý americký prezident Barack Obama se s ním sešel v prosinci 2016, když už ve svém úřadu končil.

Do Česka tibetský vůdce přijel naposledy v řijnu 2016 na konferenci Forum 2000, založeným Václavem Havlem.

Smutné výročí 

Koncem března uplyne 60 let od chvíle, kdy duchovní musel z čínského Tibetu uprchnout do indického exilu. V roce 1950 vtrhla čínská lidová armáda do Tibetu a po několika dnech krvavých bojů vzdorující tibetskou armádu porazila.

Číňané se při následných represích snažili z Tibetu vymýtit buddhismus, hlavní smysl života celého regionu. Bořili chrámy, kláštery a posvátná místa, děti brali rodičům a posílali na převýchovu do Číny. Odpůrce režimu věznili.

Dalajláma v roce 1959 požádal o azyl v Indii. Represe si v tomto roce vyžádaly na 12 tisíc obětí, uvádí historici.

Podle údajů tibetské exilové vlády se v Tibetu do roku 2009 na protest proti čínské agresi upálilo na 140 lidí.