Na tiskové konferenci v Tokiu to prohlásil tibetský duchovní vůdce dalajlama. V letošním roce už se pokusilo spáchat sebevraždu upálením na protest proti čínské nadvládě nejméně 12 buddhistických mnichů a mnišek, z nichž minimálně sedm svůj čin nepřežilo.

„Příčinou těchto smutných incidentů je zoufalá situace (v Tibetu),“ řekl dalajlama. „I mnozí etničtí Číňané, kteří přijedou Tibet navštívit, mají dojem, že podmínky zde jsou strašlivé… Dochází tu svým způsobem ke kulturní genocidě,“ dodal.

Většina případů pokusu o sebeupálení byla zaznamenána v regionu západočínské provincie S'-čchuan osídleném tibetskou menšinou. Poslední z řady obětí se stala minulý týden pětatřicetiletá mniška. Vůbec posledním případem pak byl tibetský mnich žijící v indickém exilu, který se polil hořlavinou a zažehl v pátek před čínskou ambasádou v Dillí. Před smrtí ho zachránili indičtí policisté.

Peking tvrdí, že za sebevraždy mnichů nese vinu dalajlama, který v roce 1959 po neúspěšném povstání proti čínské nadvládě uprchl z Tibetu do indického exilu. Minulý měsíc čínská vláda označila dalajlamu za skrytého teroristu, protože podpořil mnichy, kteří zvolili sebevraždu upálením jako formu protestu proti čínskému útlaku. Podle čínské ústřední vlády Tibeťanům v praktikování buddhistické víry nikdo nebrání.

Peking dalajlamu odsuzuje jako stoupence násilného separatismu, dalajlama to ale opakovaně popírá s tím, že chce jen mírovou metodou vymoci širší autonomii tibetských území.

„Jsme zcela odhodláni pokračovat v politice nenásilí,“ zdůraznil na dnešní tiskové konferenci dalajlama a zopakoval, že nežádá nezávislost Tibetu na Číně, ale pouze skutečnou autonomii.