„Již nyní lze předběžně říci, že výbušné zařízení v trolejbusu odpálil sebevražedný atentátník, muž. Části jeho těla byly nalezeny a odeslány k analýze DNA, abychom ho identifikovali," řekl agentuře ITAR-TASS mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin.

Tlaková vlna vyrazila okna

Dnešní výbuch nálože o síle nejméně čtyř kilogramů klasické trhaviny byl podle mluvčího tak silný, že „z trolejbusu zůstala fakticky jen kostra a střecha chybí" a tlaková vlna „vyrazila okna v protější pětipodlažní budově".

Na volgogradském nádraží v neděli vybuchla podle vyšetřovatelů nálož o síle nejméně deseti kilogramů TNT, která zabila 17 lidí a více než čtyři desítky dalších zranila, pět z nich je v kritickém stavu.

Nedělní útok podle agentury Interfax, která se odvolává na zdroj z bezpečnostních složek, patrně spáchal někdejší zdravotník Pavel Pečenkin z Marijské autonomní republiky, údajně od loňského roku člen jedné z teroristických skupin působící v Dagestánu na severním Kavkaze. S definitivní identifikací atentátníka se čeká na analýzu DNA.

Ničivý účinek

V obou případech byla podle Markina nálož prošpikována díly zvyšujícími ničivý účinek, a to „potvrzuje vyšetřovací verzi o spojitosti obou útoků". Podle mluvčího je možné, že teroristé vyrobili obě nálože v jednom místě. Každopádně si místo a čas obou útoků vybrali tak, aby způsobili co nejvíce obětí.

Oba výbuchy oživily v Rusku obavy z terorismu před zimními olympijskými hrami, které se v únoru mají konat v Soči. Volgograd leží asi 650 kilometrů severovýchodně od místa olympiády.

Mezinárodní olympijský výbor ale nepochybuje, že ruské úřady budou s to zajistit bezpečnost her, do jejichž zahájení zbývá méně než šest týdnů. „Na olympiádě za bezpečnost odpovídají místní úřady a nemáme žádné pochyby, že ruské úřady se s tím úkolem vyrovnají," řekla mluvčí výboru podle agentury Reuters.

Dnešní výbuch podle ITAR-TASS zahřměl kolem 08:10 moskevského času (05:10 SEČ). Vyšetřovatelé podle Markina zkoumají místo činu i záběry z pouličních kamer a vyslýchají očité svědky, včetně těch pasažérů z trolejbusu, kteří útok přežili a jsou s to vypovídat. Místní kriminalisty posilují experti z moskevského ústředí, jakož i z jihu Ruska a severního Kavkazu.

Prezident Vladimir Putin nařídil řediteli ruské kontrarozvědky (FSB) Alexandru Bortnikovovi urychleně odletět do Volgogradu. O posílení bezpečnosti a o pomoci obětem jednal také s ministrem vnitra Vladimirem Kolokolcevem a s premiérem Dmitrijem Medveděvem.

Finanční pomoc

Ministr pro mimořádné události Vladimir Pučkov přislíbil pozůstalým pomoc: každé rodině milion rublů (asi 600.000 Kč), zranění mají dostat od 200.000 do 400.000 rublů. Ministerstvo také vypraví zvláštní letadlo, které má přepravit zraněné do Moskvy.

K odpovědnosti za nedělní ani dnešní výbuch se zatím nikdo nepřihlásil. Akce následovaly několik měsíců poté, co čečenský povstalecký vůdce Doku Umarov vyzval k novým útokům proti civilním cílům v Rusku včetně dějiště her v Soči.

Ve Volgogradu útoky podle stanice Echo Moskvy vyvolaly u mnoha lidí obavy z používání veřejné dopravy.

Černé vdovy

Sebevražedné pumové útoky, páchané často takzvanými černými vdovami, tedy manželkami zabitých povstalců, otřásají Ruskem po celé roky. Drtivá většina z nich se ale omezuje na oblasti severního Kavkazu, která je centrem aktivit povstalců usilujících o vytvoření islámského státu.

Volgograd – dříve známý jako Stalingrad – se ovšem stal cílem pumového útoku od letošního října už potřetí. To může podle analytiků naznačovat, že ozbrojenci chtějí tímto způsobem ukázat, jak daleko dosáhnou mimo hranice své neklidné oblasti.

Zdroj: Youtube

Teroristické útoky v Rusku za posledních pět let

* 27. listopadu 2009 – Teroristický útok na Něvský expres na trati mezi Moskvou a Petrohradem si vyžádal 28 obětí a přes 90 zraněných; vlak po explozi nálože vykolejil v lese asi 25 kilometrů od zastávky Bologoje.

* 29. března 2010 – Sebevražedné atentátnice odpálily tři kilogramy trhaviny v moskevském metru; výbuchy usmrtily 40 lidí a na 100 osob bylo zraněno. K atentátu se přihlásil vůdce severokavkazských povstalců Doku Umarov.

* 9. září 2010 – Sebevražedný atentát ve Vladikavkazu u vjezdu na tržiště zabil 17 lidí a přes 160 osob zranil.

* 24. ledna 2011 – Sebevražedný útočník odpálil nálož na moskevském letišti Domodědovo: 35 lidí zemřelo na místě, na 70 zraněných bylo převezeno do nemocnic; později počet obětí vzrostl na 37.

* 3. května 2012 – Dva sebevražedné atentáty v Machačkale, správním středisku autonomního Dagestánu, si vyžádaly nejméně 14 obětí a na 100 zraněných. První útočník se odpálil, když policisté kontrolovali dokumenty řidiče jednoho z automobilů, druhý, když na místě byli záchranáři.

* 28. srpna 2012 – Sebevražedná atentátnice se odpálila ve vesnici Čilkej v severokavkazském Dagestánu v domě místního islámského duchovního. Kromě ní přišlo o život dalších šest lidí.

* 20. května 2013 – Čtyři mrtvé a téměř 40 zraněných si vyžádaly výbuchy náloží ve dvou autech v dagestánské Machačkale.

* 21. října 2013 – Nejméně sedm lidí, včetně sebevražedné atentátnice, zabil a další třicítku osob zranil výbuch v autobusu ve Volgogradu.

* 27. prosince 2013 – Tři mrtvé si vyžádal bombový útok v jihoruském Pjatigorsku, správní metropoli Severokavkazského federálního okruhu, jehož součástí jsou i autonomní republiky Dagestán, Ingušsko nebo Čečensko.

* 29. prosince 2013 – Při sebevražedném atentátu na železničním nádraží ve Volgogradu na jihu Ruska zemřelo nejméně 17 lidí a přes tři desítky osob utrpěly zranění.

* 30. prosince 2013 – Nejméně deset obětí si vyžádal výbuch bomby v trolejbusu ve Volgogradě; asi dvě desítky osob byly zraněno; zřejmě šlo o sebevražedný atentát.