Podle listu Jerusalem Post jsou to nejčastěji lidé z Francie a Ukrajiny. Jenom ze země galského kohouta jich letos přišlo 7900, což je nový rekord. „Mnoho židů už nějakou dobu pociťuje, že nemohou ve Francii žít otevřeně jako židé," řekl mluvčí Židovské agentury pro Izrael.

Podle agentury však nejde 
o přímou reakci na lednové teroristické útoky na satirický magazín Charlie Hebdo a košer obchod v Paříži, při kterých zahynulo 17 lidí, ale spíše na obecný vzestup protižidovských projevů ve francouzské společnosti.

Ve Francii v současnosti žije zhruba půl milionu lidí, kteří se hlásí k judaismu. Podle expertů se však na rostoucím počtu židů mířících v posledních letech do Izraele podepisují i jiné faktory než jen bezpečnostní, například špatná francouzská ekonomika s vysokou nezaměstnaností.

Jenže prezident Evropského židovského kongresu (EJC) Moše Kantor už v říjnu pro deník The Independent řekl, že „třetina evropských židů zvažuje emigraci". Podle Kantora tak hrozí další exodus. „Pokud z Evropské unie odejdou stovky tisíc židů, což se stává velmi reálnou možností, bude to posuzováno jako selhání," prohlásil Kantor.

Přidají se další?

Experti očekávají podobný příliv židů do Izraele i v roce 2016. Svou roli ve statistikách však hraje i příliv židů ze severu Afriky, kteří se ve Francii usazují pouze dočasně a vidí ji jako přestupní stanici před cestou na Blízký východ.

Podle odborníků je ale možné, že se brzy přidají i lidé židovského vyznání z dalších zemí. Islámský radikalismus je na vzestupu například 
v Belgii či Německu, kde je také poměrně silná neonacistická scéna.

Co však jedni vidí jako krizi, jiní nazírají jako příležitost. „Je to velmi vzácné okénko příležitosti," řekl izraelský ministr pro Aliju (návrat židů do Izraele) a imigraci Ze'ev Elkin. Podle něj je třeba příchod židů do Izraele podpořit tak, aby se jich v příštím roce podařilo přivést do vlasti až na 
50 000.

Tomu, že je Alija v židovském státě brána vážně, nasvědčuje i fakt, že v únoru vyzval nejen francouzské Židy 
k návratu i premiér Benjamin Netanjahu. „Každý Žid, který se bude chtít vystěhovat do Izraele, tu bude přijat s otevřenou náručí," prohlásil tehdy.

Evropa je na Silvestra ve střehuObavy z terorismu přiměly evropské metropole k posílení bezpečnosti na Silvestra. Už v pondělí zatkla belgická policie dva podezřelé z plánovaní útoků. Bezpečnost posílí Brusel, Londýn, Paříž, Milán či Řím. Berlín soustředí ostrahu zejména k Braniborské bráně. Oslavy Nového roku mírní i v Paříži, kde je v pohotovosti 9000 policistů. Kvůli falešné telefonní hrozbě bombou a nalezení podezřelého zavazadla v terminálu bylo včera také vyklizeno polské letiště Modlin nedaleko Varšavy. Bezpečnostní analytik Jan Schneider také varoval před hysterií z teroristické hrozby. „Bude-li se o tom mluvit příliš často, lidé si na to zvyknou a hrozí riziko, že pokud nastane nějaké skutečné ohrožení, budou to brát jako tuctovou záležitost," řekl v České televizi.

KAMIL POLKO