"Dnes jsme svědky spuštění 30 centrifug IR-6," oznámil Sálehí s tím, že krok je důkazem schopností a odhodlání Íránů.

Poté, co USA loni vypověděly jadernou dohodu s Íránem, začaly proti islámské republice znovu zavádět sankce zacílené zejména na export ropy. Teherán reagoval tím, že postupně začal vypovídat své závazky plynoucí z dohody a pohrozil, že bude v příslušných krocích pokračovat i tento měsíc.

Americký prezident Donald Trump (vlevo) a jeho íránský protějšek Hasan Rúhání na kombinované fotografii
Žádná schůzka. Rúhání požaduje, aby USA nejprve zrušily protiíránské sankce

Ostatní signatáři dohody ( Británie, Německo, Francie, Čína a Rusko) se snaží úmluvu zachovat. Z Teheránu ale opakovaně zazněla kritika, že evropské země pro záchranu dohody nedělají dost.

Před uzavřením dohody v roce 2015 Írán ve výkonných odstředivkách obohacoval uran na 20 procent, vždy ale popíral, že usiluje o jadernou zbraň. Při obohacování se zvyšuje koncentrace izotopu 235, který je klíčový při jaderném štěpení uranu. Pro jaderné elektrárny se uran obohacuje v jednotkách procent, zatímco pro jaderné zbraně je zapotřebí uran obohatit nad 85 procent.

Íránská vláda k jaderné energii - Zleva mluvčí íránské organizace pro jadernou energii Behrúz Kamálvandí, mluvčí teheránské vlády Alí Rabiei a náměstek íránského ministra zahraničí Abbás Arákčí
Další ústup od jaderné dohody. Írán chce vyvíjet nové odstředivky