Podle serveru pracuje Miškin pro ruskou zpravodajskou agenturu a cestoval do Salisbury pod falešným jménem Alexandr Petrov. Oba muži jsou podezřelí z útoku na někdejšího ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji v britském Salisbury. Použít měli jed novičok.

Lékař vojenské rozvědky

"Identifikovali jsme ´Alexandra Petrova´, jehož skutečné jméno zní Alexandr Jevgenijevič Miškin. Jde o vyškoleného doktora vojenské rozvědky GRU," tvrdí server, podle něhož zahrnoval proces identifikace několik veřejných zdrojů, svědectví od lidí, kteří onoho muže znají a také potřebné dokumenty, včetně skenů jeho pasu. Podrobné informace se však Bellingcat chystá zveřejnit v úterý ve 14:00 středoevropského času. 

Miškin vystudoval jednu z ruských elitních vojenských akademií a byl vyškolen jako vojenský lékař pro ruské námořní ozbrojené síly. Rekrutován rozvědkou GRU byl ještě během studií a v roce 2010 se přestěhoval do Moskvy. Zde údajně získal svou novou identitu – nový průkaz totožnosti a cestovní pas na jméno Alexandr Petrov. 

Anatolij Čepiga, Ruslan Boširov
Ruský agent ze Salisbury údajně řídil útěk ukrajinského exprezidenta na Krym

V období 2011–2018 pak různě cestoval. Bellingcat identifikoval několik cest na Ukrajinu a do Podněsterské moldavské republiky. Naposledy se na Ukrajině pohyboval v roce 2013, kdy navštívil Kyjev v době probíhajícího majdanu.

Jak poznamenává server, na rozdíl od Čepigy zůstaly základní údaje muže nezměněny, například datum narození, křestní jméno a jména rodičů. 

Plukovník ověnčený medailemi

Bellingcat a britský deník The Daily Telegraph již dříve zveřejnily údajnou pravou totožnost prvního z mužů, kterým je podle nich 39letý plukovník GRU ověnčený řadou medailí Anatolij Čepiga. Veřejnosti byl předtím známý jako Ruslan Boširov. Čepiga podle listu bojoval v konfliktech v Čečensku a na Ukrajině a je držitelem nejvyššího ruského vyznamenání.

Oba muži nepopírají, že v Salisbury byli, tvrdí však, že se zde v té době pohybovali jen jako turisté. Média však přinesla informaci, že muži mají formální vazby na ruské ministerstvo obrany. To Moskva odmítá. Ruský prezident také dříve prohlásil, že oba muži jsou civilisté a nemají nic společného s vládou.

Alexander Petrov a Ruslan Boširov
Kauza Skripal pokračuje. Podezřelí Rusové mají napojení na ministerstvo obrany
Alexander Petrov a Ruslan Boširov na záběrech bezpečnostních kamer
Pokračování kauzy Skripal. Britové identifikovali třetího člena ruské rozvědky