Devětašedesátiletý Kauder, jenž je blízkým spojencem německé kancléřky, vedl poslance nejsilnějšího klubu posledních třináct let. V úterním hlasování ale podlehl svému o devatenáct let mladšímu soupeři, když získal jen 112 hlasů.

Pozorovatelé již dříve hovořili o tom, že počet hlasů, které Brinkhaus získá, ukáže i na to, jak silné postavení Merkelová mezi poslanci ještě má. Ačkoli mu většina odhadů připisovala maximálně třetinu hlasů, o vzrůstající nespokojenosti s Kauderem i Merkelovou svědčilo už jen to, že se někdo odhodlal k protikandidatuře. To totiž v CDU/CSU nebývalo zvykem.

Zatímco Merkelová již uznala porážku, německá média v souvislosti s výsledkem hlasování mluví o malé revoluci. „Je to hodina demokracie a v té existují i porážky, na tom není co přikrašlovat,“ uvedla německá kancléřka krátce po volbě. Zároveň poděkovala Kauderovi za jeho práci a Brinkhausovi nabídla spolupráci.

Aktivnější role zákonodárců

Dosavadního šéfa poslanců ocenil i jeho nástupce Brinkhaus, který zároveň avizoval, že v budoucnu by zákonodárci měli hrát vůči vládě aktivnější roli.

Čtyřiašedesátiletou političku značně oslabil špatný loňský volební výsledek i letošní dvojice vládních krizí. Klesající podporu své politiky přitom Merkelová pocítila již při loňské volbě šéfa frakce. Tehdy obdržel Kauder, který neměl protikandidáta, 77 procent hlasů. O čtyři roky dříve to přitom bylo 97,4 procenta.